Informacje

Pamięci Straży Granicznej

11 października z inicjatywy Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych i Burmistrza Jasła odbyły się obchody 80 – tej rocznicy powstania Inspektoratu Granicznego Straży Granicznej w Jaśle oraz 20 – tej rocznicy powstania Straży Granicznej.

Rocznica powstania inspektoratu SG w Jaśle

Rocznica powstania inspektoratu SG w Jaśle

Fot. © URZĄD MIASTA JASŁA

Uroczystości rozpoczęła msza święta w jasielskiej Farze, w intencji obrońców granic Rzeczypospolitej, w tym żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, którą odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Zbigniew Irzyk. – To są bohaterowie, którzy byli zapomniani, albo znani tylko przez nielicznych. Dobrze więc, że się o nich wspomina, przywołuje ich pamięć, chce się za nich modlić i uczyć się od nich miłości do ojczyzny. Wspominamy ich, by pamiętać kim jesteśmy i jaką wartość ma Polska.

Po mszy uczestnicy obchodów przeszli pod budynek byłego Inspektoratu Granicznego przy ulicy Wyspiańskiego 4, gdzie odbył się apel pamięci oraz złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową Straży Granicznej. – Dla mnie jest to dodatkowo dzień wzruszenia, bo po raz kolejny mogę przebywać w tym mieście i w tym budynku, w którym ostatni rok swojej służby spędził mój dziadek, Józef Bocheński, komisarz Straży Granicznej – podkreślił Waldemar Bocheński, wnuk komisarza.

Burmistrz Andrzej Czernecki zwrócił uwagę na pamięć historyczną, która jest przejawem patriotyzmu. – To znakomite połączenie tej pamięci, które niosą ze sobą osoby związane rodzinnie z żołnierzami tamtego czasu i młodzi ludzie, którzy mają okazję spotykając się i uczestnicząc w takiej uroczystości, przenosić tę historię w przyszłość. Myślę, że Jasło o bohaterach tamtych czasów pamiętało, pamięta i zawsze będzie pamiętać – powiedział burmistrz Jasła.

W sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury historię Straży Granicznej II Rzeczypospolitej przedstawili Waldemar Bocheński, prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz major dr Piotr Kozłowski z Bieszczadzkiej Straży Granicznej w Przemyślu. Obchody zakończył koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE