Informacje

Pasujemy z „Dwójką”

Tradycje i zwyczaje ponadstuletniej Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle kształtowały się na przestrzeni dziesiątków lat jej istnienia. Z przyjęciem dzieci w poczet społeczności szkolnej wiąże się zwyczaj pasowania na ucznia. Jest on kultywowany w „Dwójce” od co najmniej 37 lat.

Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia
Fot. © ARCHIWUM SZKOŁY

W bieżącym roku szkolnym pierwszoklasiści zdali swój egzamin z dojrzałości szkolnej w dniu 6 października, występując przed rodzicami, dyrekcją szkoły, swoimi wychowawczyniami: mgr Edytą Gogolą, mgr Bożeną Kobylińską-Byczek, mgr Małgorzatą Piętą i mgr Jolantą Terwicz oraz kolegami ze starszych klas. Nowicjusze szkolni wkroczyli na salę, ubrani w niezwykle odświętny strój: birety i kokardy w stonowanych kolorach: od bordo, poprzez ciemną zieleń i granat do błękitu. Powitały ich dźwięki poloneza, okolicznościowa nastrojowa dekoracja i ciepłe słowo dyrektora mgr. Kazimierza Bobuli. Prowadzący spotkanie czwartoklasiści: Katarzyna Grandus, Zuzanna Krzyszczuk i Michał Więcek dodali młodszym kolegom otuchy.

W dalszej części uroczystości siedmiolatki z przejęciem przedstawili przygotowany przez siebie program. Byli to: z kl. Ia: Wiktoria Ignarska, Katarzyna Płaziak i Michał Witusik, z kl. Ib: Natalia Hendzel, Dominika Matysik, Michał Ostalecki i Weronika Wesecka, z kl. Ic: Weronika Chomiszczak, Martyna Dziadzio i Przemysław Szwast, z kl. Id: Michał Burnatowski, Paweł Duda i Aleksandra Myśliwiec. W kulminacyjnym punkcie uroczystości nastąpiło złożenie przysięgi przez pierwszoklasistów na sztandar szkoły i pasowanie ich ołówkiem przez dyrektora mgr. Kazimierza Bobulę i wicedyrektorów: mgr Bożenę Dziadzio i mgr. Jacka Nawrockiego. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. Dopełnieniem części oficjalnej było kameralne spotkanie uczniów z wychowawczyniami przy słodkim poczęstunku.

Dzień uroczystego wprowadzenia w szeregi braci uczniowskiej na pewno żywo utkwi w pamięci każdego pierwszoklasisty.

Teresa Dranka
(Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE