Kultura | rozrywka | edukacja

Porządki w buzi i wiersze niesforne

Pod hasłem głośnego czytania bajek i wierszyków wymagających językowej gimnastyki upłynęło spotkanie Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle, które odbyło się w piątek 7 października. Nad prawidłowością językowych harców i wygibasów czuwał gość specjalny – pani Irena Szweda, logopeda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle.

Spotkanie Klubu Czytających Rodzin w MBP
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Uczestnicy spotkania zobaczyli, jak należy ćwiczyć buzie i języki, poznali zabawy, które w prosty sposób pomagają w tej gimnastyce. Szczególnie spodobała się wszystkim opracowana przez panią Szwedę zabawa „Porządki w buzi”, w trakcie której dziecięca – ale i dorosła – buzia zamienia się w dom, który dokładnie sprząta baba-język. Najmłodsi klubowicze powtarzali też z bohaterką innej bajki – rozgadaną papugą – odgłosy różnych zwierząt. Po wspólnej zabawie wszystkie rodziny skorzystały z indywidualnych konsultacji logopedycznych. Rodzice każdego dziecka otrzymali wskazówki, jak ćwiczyć wymowę i na jakie błędy zwracać uwagę.

Członkowie Klubu poznali także książki zalecane do językowych wprawek przez logopedów, zwłaszcza zbiory wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej m.in. „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne” czy „Wierszyki łamiące języki”.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE