Kultura | rozrywka | edukacja

„Chcę przenieść swoją wiochę w uniwersum” (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zaprasza na spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem, pisarzem, filmoznawcą i autorem scenariuszy.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

W jego dorobku pisarskim m.in. znajdują się zbiory opowiadań Wiązanka, Stacja Mirsk oraz nowela filmowa Jezus na prezydenta. Teksty te są inspiracją dla kina niezależnego, kilka z nich zostało już sfilmowanych. Na uwagę zasługuje cykl powieściowy Księstwo, w którym autor Chmurołapa mitologizuje swój region. W książce tej istotną rolę odgrywają legendy, wplecione w strukturę tekstu. W jednym z wywiadów autor tak określił swoje pisarstwo:

Chmurołap to opowieść o moim dzieciństwie i wczesnej młodości, spędzonej w Górach Świętokrzyskich. Wykorzystałem w niej wiele świętokrzyskich legend, wplecionych w strukturę poszczególnych rozdziałów mojej książki. To sposób na prezentację naszego regionalnego dziedzictwa szerszemu gronu odbiorców. Dzięki mojej powieści Góry Świętokrzyskie stały się dla wielu z nich mityczną krainą (…). Chcę przenieść swoją wiochę w uniwersum (…).

Niemałą atrakcją z pewnością będzie zaprezentowanie w trakcie spotkania fragmentów filmów, które zostały zrealizowane przez C. Fila i R. Wrzoska, na podstawie opowiadań autora.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 15 listopada (wtorek) 2011 r. w MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 9.00.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE