Kultura | rozrywka | edukacja

III Jesienne Spotkania z Teatrem: „Biała bluzka” (zapowiedź)

„Biała bluzka” według opowiadania Agnieszki Osieckiej, z wybitną kreacją Krystyny Jandy, jest kolejnym spektaklem, na który miłośników Melpomeny zaprasza Jasielski Dom Kultury w ramach III Jesiennych Spotkań z Teatrem. Kultowy już monodram muzyczny wystawi w czwartek (24 bm.) o godz. 18 Teatr Polonia z Warszawy. Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13-44-351-50.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

„Biała bluzka” to opowieść o miłości niemożliwej, bo miłości do opozycjonisty. Historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków, godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia. Z czasem spektakl stał się „kultowy”, był grany w całej Polsce. Przeglądała się w nim dorastająca młodzież, która uznała, że bohaterka Osieckiej mówi, myśli i czuje jak oni.

Dziś powrót do tamtej opowieści oznacza przedstawienie datowane znów w tamtych czasach. Ale bohaterka – dziś dojrzała kobieta po przejściach – i interpretuje, i myśli odmiennie. To samo, ale w innym zabarwieniu, inaczej akcentując problemy. Spektakl opowiada także nowym pokoleniom, w sposób specyficzny dla Osieckiej, klimat i koloryt czasu minionego.

W spektaklu emocje opowiadane są także przy pomocy dziesięciu najważniejszych piosenek Agnieszki Osieckiej. To spektakl muzyczny ilustrowany materiałami filmowymi.

Ostatnią sztuką tegorocznych jasielskich spotkań z teatrem będzie (15 grudnia) „Miłość i polityka”, Pierre Sauvila, w wykonaniu aktorów Teatr im. Adama Mickiewicza z Częstochowy. Wystąpią: Joanna Liszowska, Agnieszka Łopacka, Jerzy Bończak, Michał Kula, Piotr Machalica.

Sponsorami III Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska oraz Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE