Informacje

Jasielska młodzież będzie rozmawiać z astronautami

Ponad 70 osób uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez kluby łączności krótkofalarskiej z Jasła i Dębicy, które odbyło się w Obserwatorium Astronomicznym przy I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.

Spotkanie z krótkofalowcami w obserwatorium astronomicznym przy I LO
Fot. © Starostwo Powiatowe / KATARZYNA PACWA

Przy udziale i współpracy kolegów krótkofalowców z Dębicy zorganizowaliśmy prelekcję na temat łączności przeprowadzanej w ramach programu ARISS. W praktyce jest to rozmowa z kosmonautami znajdującymi się w danej chwili na orbicie – mówi Jacek Dubiel, członek Jasielskiego Klubu Łączności Krótkofalarskiej SP8KJI.

W ramach międzynarodowego programu ARISS krótkofalowcy zorganizowali prelekcję na temat łączności z International Space Station. Projekt, który powstał przy współpracy państw uczestniczących w budowie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ma na celu popularyzację astronautyki wśród młodzieży szkolnej i akademickiej. Polega to na obustronnej łączności radiowej z załogą stacji ISS.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono sześć takich połączeń. Jedno z ostatnich miało miejsce maju br. w Podgrodziu koło Dębicy. – Uczniowie Zespołu Szkół w Podgrodziu, przy współudziale krótkofalowców z Dębicy przeprowadzili łączność z Ronaldem Garanem, astronautą pracującym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rozmowa trwała około 10 minut. Do łączności ze stacją kosmiczną użyto: anteny 9-elementowej anteny krzyżowej obracanej specjalną obrotnicą sterowaną komputerem oraz typową radiostację amatorska – mówi Hubert Hajduk z Dębickiego Klubu Łączności Krótkofalarskiej SP8KKM.

Spotkanie, które odbyło się w Obserwatorium Astronomicznym przy I LO w Jaśle cieszyło się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodzieży. – Uczniowie są bardzo zainteresowani możliwością połączenia się ze stacją kosmiczną. Niestety nasze Obserwatorium na razie nie ma takich możliwości technicznych. Po tym spotkaniu postanowiliśmy podjąć działania wspólnie z obydwoma klubami w aspekcie zakupu odpowiedniej anteny. Mam nadzieję, że pozwoli to młodzieży rozwinąć nie tylko zainteresowania krótkofalarstwem, ale uzyskać także upragniony kontakt z ISS – mówi Ryszard Prajsnar, nauczyciel fizyki z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

Katarzyna Pacwa
(Starostwo Powiatowe w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE