Kultura | rozrywka | edukacja

Magia słowa pisanego

Dlaczego i w jaki sposób warto czytać? Po co czytamy oraz jak sprawić, by współczesna młodzież znalazła się „w zasięgu książki”. Na te i wiele innych pytań udało się odpowiedzieć goszczącemu w MBP Grzegorzowi Leszczyńskiemu – profesorowi UW, badaczowi i krytykowi literatury dla dzieci i młodzieży.

Prof. Grzegorz Leszczyński
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Wykład prof. Leszczyńskiego wniósł wiele przemyśleń na temat czytelnictwa dzieci i młodzieży oraz skłonił do refleksji nauczycieli i bibliotekarzy biorących udział w spotkaniu. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się m.in. jak powinna wyglądać książka wartościowa z perspektywy dziecka, której lektura przyniesie prawdziwą radość, a nie będzie tylko przymusowym obowiązkiem nałożonym przez rodzica czy nauczyciela. Poznali ciekawe przykłady bohaterów literackich, których książkowe losy można doskonale przenieść we współczesne realia. Dostrzegli czym należy się kierować chcąc sprostać preferencjom czytelniczym wymagających odbiorców oraz przekonali się przede wszystkim o tym, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie – Dlaczego warto czytać?

Idealna odpowiedź tkwi w każdym czytelniku z osobna – zarówno w osobie dorosłej, jak w dziecku. Spotkanie z książką, obcowanie ze słowem pisanym to według prof. podróż w głąb siebie bądź równie fascynujące spotkanie z przyjacielem. Młody czytelnik w lekturze ciekawych powieści czy opowiadań próbuje odnaleźć swoje problemy i emocje dnia codziennego. Jeśli współczesna literatura zapewni dzieciom i młodzieży tego typu model bliski rzeczywistości, w którym każdy odnajdzie swoje miejsce – obcowanie z książkami stanie się przyjemnością.

W trakcie wykładu podane zostały liczne przykłady pozycji książkowych, które zdaniem prof. warto polecić młodym czytelnikom.

Emilia Kiereś, „Brat”
José Mauro de Vasconcelos, „Moje drzewko pomarańczowe”
Joanna Papuzińska, „Asiunia”
Paweł Beręsewicz, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”
Michał Rusinek, „Zaklęcie na „w”
Barbara Ciwoniuk, „Musisz to komuś powiedzieć”
Tomasz Duszyński, „Staszek i straszliwie… pomocna szafa”
Leszek Talko, „Pitu i Kudła dają radę”
Elżbieta Zarych, „Baśnie o marzeniach i tęsknocie za piękniejszym życiem”
Ewa Nowak, „Dane wrażliwe”
Irena Landau, „Uszy do góry”
Joanna Klara Teske, „Pies w Krainie Wędrującej Nocy”

Wykład odbył się w ramach projektu „Literacki Park”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE