Kultura | rozrywka | edukacja

Móc spojrzeć ludziom w oczy – spotkanie z Zofią Pilat-Lang

29 listopada w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, odbyło się spotkanie z Zofią Pilat-Lang, poetką i założycielką Fundacji im. Stanisława Langa.

Spotkanie z Zofią Pilat-Lang
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

Poezja jest dla niej zapisem pamięci, która pozwala dotrzeć do jądra najbardziej odległych wspomnień. Teksty stają się metaforą minionej rzeczywistości, która jest dla autorki „Pamięci matki…”, formą literackiego pamiętnika.

Wiersze notują każde wydarzenie, choćby najbardziej bolesne, takie jak śmierć matki czy męża. Mimo bolesnych przeżyć, nie są jej obce miłe odczucia, choćby te związane z podróżami. Odwiedziła Amerykę Południową i Północną, Azję, Afrykę, Europę. Były to wyjazdy kilkumiesięczne, które pozwoliły na bardziej dogłębne poznanie kultury miejsca, w którym przebywała. Poetka kocha swoje miasto, o czym świadczą słowa: Jestem lokalną patriotką, z okna widzę park z fontanną, jest to najładniejsze miejsce w Jaśle.

Wśród wielu przeczytanych wierszy największe wrażenie wywarł na słuchaczach tekst „Corcovado”:
A najwyżej na Corcovado szczycie
Nie zagubić się w piękna zachwycie,
Bo na tej górze statua Chrystusa
(…)

Służbę ludziom upatruje w pomocy materialnej i duchowej. Jako założycielka fundacji Promocja Zdrowia, wspiera materialnie szpital w Brzozowie. Liczne podziękowania i artykuły prasowe świadczą o jej filantropii. Za najwyższy autorytet uważa swoich rodziców, a także ludzi związanych z polityką i literaturą: K. Małcużyński, J. Piłsudski, R. Kapuściński.

Życiowe motto poetki to: Ważniejsze jest być niż mieć. Trzeba żyć godnie, aby móc spojrzeć ludziom w oczy – powiedziała na zakończenie.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE