Informacje

Na drogach powiatu bezpieczniej dzięki działaniom edukacyjnym i odblaskom

Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego zakończył dystrybucję pakietów edukacyjnych w ramach programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”. W bieżącym roku szkolnym do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w powiecie jasielskim trafiło blisko 1300 materiałów edukacyjnych oraz światełek odblaskowych.

LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Prelekcja w Szkole Podstawowej w Błażkowej.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
LOTOS Bezpieczna droga do szkoły
Józef Biernacki, prezes JKMiRD.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To już piąta edycja programu profilaktycznego realizowanego przez Grupę LOTOS S.A. z siedzibą w Gdańsku we współpracy z Jasielskim Klubem Motorowym i Ratownictwa Drogowego na terenie naszego powiatu. Od roku szkolnego 2007/2008 do pierwszoklasistów trafiło blisko 5300 pakietów edukacyjnych. W bieżącym roku jest ich blisko 1300.

W skład pakietu wchodzą: książeczka edukacyjna, materiały edukacyjne na płycie CD, gra planszowa oraz odblaskowa maskotka w kształcie delfina wykonana z ergonomicznego materiału.

Bieżącą edycję programu zainaugurowano w Jasielskim Domu Kultury 28 września okolicznościową konferencją, w której wzięli udział zaproszeni samorządowcy (burmistrzowie i wójtowie gmin), przedstawiciele komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz komendy powiatowej Policji z Jasła, Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Rzeszowie, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle, Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle, Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Dyrektorzy Szkół Podstawowych powiatu jasielskiego, a także przedstawiciele lokalnych środków masowego przekazu (prasy, radia, telewizji oraz portali internetowych).

Przekazane przez Grupę LOTOS S.A. pakiety zostały rozdysponowane do poszczególnych urzędów miast i gmin, które z kolei zajęły się dystrybucją do poszczególnych szkół podstawowych.

Często młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, że poruszając się poboczem ubrani w ciemną odzież nie są widoczni dla kierowców. Myślą, że kierowcy doskonale dostrzegają ich w świetle samochodowych reflektorów. Nic bardziej mylnego. Dlatego każde dziecko wychodząc po zajęciach lekcyjnych ze szkoły i udając się do domu, zwłaszcza teraz w okresie późnej jesieni kiedy szybciej zapada zmrok, powinno pamiętać o posiadaniu elementu odblaskowego na tornistrze czy ubraniu. Pozwoli to kierowcom na dostrzeżenie sylwetki dziecka z dalszej odległości na nieoświetlonej ulicy i uniknięcie spowodowania wypadku. – podkreśla Józef Biernacki, prezes JKMiRD.

Ponadto w październiku i listopadzie w jednej wybranej placówce na terenie danej gminy odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego połączona z prezentacją idei programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”.

W tym roku zostały wytypowane następujące szkoły podstawowe: Błażkowa (gmina Brzyska), Umieszcz (gmina Tarnowiec), Szebnie (gmina Jasło), Jabłonica (gmina Skołyszyn), Krempna (gmina Krempna), Zawadka Osiecka (gmina Osiek Jasielski), Łazy Dębowieckie (gmina Dębowiec), Kąty (gmina Nowy Żmigród), Kołaczyce (gmina Kołaczyce) oraz Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 12 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle (miasto Jasło).

We wszystkich spotkaniach z „pierwszakami”, obok wychowawców i dyrektorów poszczególnych szkół, wzięli udział funkcjonariusze Policji (Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji lub Posterunku Policji działającego na terenie danej gminy) oraz wójtowie bądź pracownicy poszczególnych urzędów gmin odpowiedzialni za oświatę. Prelekcje prowadził prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki.

Dodatkowo spółka przekazała tysiąc pakietów dla uczniów szkół podstawowych w powiecie przemyskim (z wyłączeniem miasta Przemyśla), a ich dystrybucją zajęło się Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji IPA Region Przemyśl.

Drugi etap programu „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły” zostanie przeprowadzony w drugim semestrze bieżącego roku szkolnego.

To, czego najmłodsi dowiedzą się o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze z wcześniej przekazanych pakietów edukacyjnych, będą mogli „przelać” swoje wizje na papier. – mówi Józef Biernacki.

W lutym 2012 roku do dyrektorów wszystkich szkół podstawowych w powiecie jasielskim trafi informacja na temat konkursu plastycznego pod hasłem „Uwolnić odblaski”. Spośród nadesłanych prac specjalna komisja powołana przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego oraz Grupę LOTOS S.A. wybierze i nagrodzi dziesięć – ich zdaniem – najlepszych dzieł (po jednym z każdej gminy powiatu jasielskiego). Uroczyste podsumowanie akcji odbędzie się w czerwcu 2012 roku.

Cieszymy się, że akcja odnosi oczekiwane rezultaty. Od pięciu lat na terenie powiatu jasielskiego nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku drogowego z udziałem dziecka. – podkreśla prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

Portal regionalny terazJaslo.pl objął patronat medialny nad akcją w powiecie jasielskim.

Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz Grupy LOTOS S.A. (spółka matka), LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i LOTOS Petrobaltic (prowadzi poszukiwania oraz wydobycie ropy naftowej i gazu na Morzu Bałtyckim) wchodzi kilkanaście spółek córek spod znaku LOTOS. Przychody ze sprzedaży LOTOSU, po trzech kwartałach br., osiągnęły poziom blisko 21 mld zł, i były wyższe o 50% (r./r.). Od stycznia do września 2011 r. spółka wypracowała zysk operacyjny na poziomie 826 mln zł – o 9% więcej w porównaniu z ub. r. Po trzech kw. tego roku zysk netto LOTOSU wyniósł 560 mln zł, co stanowi wzrost o 30% (r./r.).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE