Kultura | rozrywka | edukacja

Na wystawę do jasielskiej biblioteki: „Firlejówka 2006-2011” (zapowiedź)

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Fundacja im. prof. Romana Saphiera zapraszają na otwarcie wystawy „Firlejówka 2006-2011”, które odbędzie się w Czytelni Głównej MBP 17 listopada o 2011 r. o godz. 11.00.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

„…Firlejówkowska mogiła ślad, bojów o Krasne we wrześniu 1920 roku. Pamięć tego krwawego epizodu zrosła się z historią jasielskiego gimnazjum, z którego garść uczniów – ochotników tam swój bojowy chrzest życiem podpisała…”.
dr K. Krajewski „Bój pod Firlejówką”

Wystawa „Firlejówka 2006-2011” prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle powstała z inicjatywy i przy pomocy przedstawicieli Fundacji im. prof. Romana Saphiera, Stanisława Mazana i Piotra Mazura. Na uroczystym otwarciu wystawy Stanisław Mazan, przewodniczący Fundacji im. prof. Romana Saphiera, opowie historię odnalezienia mogiły pod Firlejówką. Zostanie zaprezentowany film dokumentalny TV Obiektyw „Firlejówka – wrzesień 2008”, który znalazł się w finałowej czwórce ogólnopolskiego konkursu programów telewizji lokalnych „To nas dotyczy” w kategorii „Moja Mała Ojczyzna”, autorem filmu jest Piotr Trznadel. Mariusz Świątek, kustosz Muzeum Regionalnego w Jaśle, wygłosi referat „Uczniowie gimnazjum w Jaśle w walkach o niepodległość”.

Na wystawie będą prezentowane materiały związane z bitwą pod Firlejówką m.in. kopie archiwalnych i aktualnych map, fragmenty opisu bitwy, zapisy pochodzące ze sprawozdań dyrekcji Gimnazjum z lat międzywojennych. Przedstawione zostaną starania o pozwolenie na odnowienie mogiły i projekty pomnika. Wystawa będzie bogato ilustrowana fotografiami z kolejnych wyjazdów do Firlejówki, które odbywały się od 2006 r., aż do uroczystego odsłonięcia pomnika, które nastąpiło 24 września 2011 r.

Wystawa „Firlejówka 2006-2011” będzie prezentowana w holu MBP Jaśle od 17 listopada 2011 r. do 6 stycznia 2012 r.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE