Kultura | rozrywka | edukacja

Literackie spotkania w Trzcinicy

Zofia Macek – dziejopisarka, autorka monografii wsi Szebnie, licznych prac historycznych, wierszy i bajek dla dzieci, uznany pedagog i społecznik, była gościem Zespołu Szkół w Trzcinicy, na spotkaniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Jaśle z/s w Szebniach i Filię GBP w Trzcinicy, w dniu 12 grudnia br.

Spotkanie literackie w Trzcinicy
Fot. © ARCHIWUM BIBLIOTEKI
Autorka od kilku lat intensywnie współpracuje z biblioteką, czego znaczącym efektem są wydane w ostatnim czasie książki dla dzieci „W magicznym świecie pszczół” i „Wesołe historie z pszczelego ula” oraz praca biograficzna „Kapłan Niezłomny”.

Dlaczego o pszczołach właśnie, jak wygląda praca tych malutkich owadów i jak wiele znaczą dla naszego środowiska, dowiedziały się dzieci z młodszych klas Szkoły Podstawowej, w czasie pierwszej części spotkania. Nie zabrakło też głośnego czytania wierszy autorki, a całość dopełniła ożywiona dyskusja o pszczółkach, miodku i pracy w pasiece.

Druga część spotkania skierowana była do uczniów klasy VI Szkoły Podstawowej i klas 1-3 Gimnazjum.

Autorka opowiedziała o swojej pasji i o tym, jak kształtowała się jej świadomość historyczna. Większą część jej wypowiedzi stanowiła książka „Kapłan Niezłomny”czyli biografia ks. Józefa Opioły, który podczas II wojny światowej wykazał heroiczną postawę, ratując życie wielu więźniom obozu zagłady w Szebniach.

Dodatkową ciekawostką była, opowiedziana przez gościa, geneza wiersza Wisławy Szymborskiej „Obóz głodowy pod Jasłem”.

Bardzo ciekawe opowieści i relacje z wydarzeń wojennych, także tych, które miały miejsce w Trzcinicy, spotkały się z niezwykłym zainteresowaniem młodych słuchaczy, a nastrój i emocjonalny charakter spotkania na pewno pozostał w ich sercach na długie godziny.

Dyrektor GBP składa serdecznie podziękowania Zofii Macek za kolejną, wspaniałą lekcję historii i regionalizmu oraz Zespołowi Szkół w Trzcinicy, za pomoc w realizacji spotkania.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE