Kultura | rozrywka | edukacja

„Nieobecni”: stare przeboje w nowym brzmieniu

Już po raz szósty Jasielski Dom Kultury zaprosił na koncert „Nieobecni”, którego bohaterem tym razem był Jarosław Kukulski, kompozytor niezapomnianych przebojów wylansowanych m.in. przez Annę Jantar, zmarły we wrześniu ubiegłego roku.

Koncert Nieobecni
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Główny organizator i pomysłodawca koncertów z cyklu „Nieobecni” Wojciech Nowicki, muzyk, aranżer, instruktor muzyki w JDK, odświeżył szlagiery z lat 70 nadając im współczesne brzmienie. Zapominane już powoli hity sprzed ponad 30 lat, takie jak „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, „Przetańczyć z tobą chcę całą noc” „Wielka dama tańczy sama” czy „To co mam” oraz mniej znane kompozycje Kukulskiego w nowej aranżacji zyskały nową jakość i tak spodobały się wypełniającej salę JDK publiczności, że nie obeszło się bez bisu. Na bis Katarzyna Antonik-Stompel zaśpiewała „Gdzie są dzisiaj tamci ludzie”.

Wystąpili związani z JDK, a znani już nie tylko w środowisku jasielskim soliści: Katarzyna Antonik-Stompel, Małgorzata Nowicka i Mirosław Gotfryd, z których dwójka – M. Nowicka i M. Gotfryd – w czasach szkolnych chodziła na zajęcia muzyczne prowadzone przez Ewę Grzebień w JDK. Podczas koncertu zaprezentowały się również jej obecne wychowanki: Julia Zielińska, która zaśpiewała bardzo lubianą przez dzieci piosenkę Natalii Kukulskiej „Puszek okruszek” i Aleksandra Tocka, która brawurowo wykonała wylansowany przed laty przez Polskie Radio przebój „Wielka dama tańczy sama” oraz chórek: Aleksandra Tocka, Marzena Spólnik i Angelika Zagórska. Wokalistom towarzyszył zespół instrumentalny w składzie: Wojtek Nowicki – piano, Łukasz Mularz – sax, Maciej Biernacki – gitara, Jerzy Grzesik – bas, Marcin Krupa – perkusja.

***

Jarosław Kukulski, znany polski kompozytor, urodził się w 1944 r. we Wrześni, zmarł 13 września 2010 w Warszawie. Ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu Wydział Instrumentalny. Przez 2 lata studiował kompozycję. Był autorem sukcesu swojej pierwszej żony Anny Jantar, która zginęła w katastrofie lotniczej w 1980 r. i ojcem piosenkarki Natalii Kukulskiej. Dla Anny Jantar napisał takie przeboje jak „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Moje jedyne marzenie”. Po śmierci piosenkarki komponował dla córki Natalii i wielu innych znanych polskich artystów m.in.: Ireny Jarockiej, Eleni, Krzysztofa Krawczyka, Haliny Frąckowiak, Bogusława Meca, Jadwigi Strzeleckiej oraz dla drugiej żony, Moniki Borys.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE