Kultura | rozrywka | edukacja

O książkach, pierniczkach i pastorałkach w Klubie Czytających Rodzin

O tym, co czytamy przed Świętami, w co się bawimy ze Świętym Mikołajem, jakie ozdoby i słodkości możemy rodzinnie przygotować na Boże Narodzenie, rozmawiali członkowie Klubu Czytających Rodzin Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, które odbyło się w piątek, 9 grudnia br.

Spotkanie Klubu Czytających Rodzin w MBP
Fot. MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Tłem wspólnego czytania, zabaw i rozmów – jak na przedświąteczny okres przystało – były pastorałki z płyty dołączonej do książki Wandy Chotomskiej „Kolędy i pastorałki”.

Po tradycyjnym głośnym czytaniu najmłodsi Klubowicze wzięli udział w mikołajkowych zabawach. Trenowali zręczność napełniając worek Świętego Mikołaja prezentami, doskonalili sprawności manualne przyklejając Mikołajowi mięciutką brodę i ćwiczyli spostrzegawczość, pomagając ulubionemu Świętemu do osobnych worków powkładać lalki, samochody, cukierki i maskotki. Były też zimowe krzyżówki i quizy.

Rodzice mieli natomiast okazję zapoznać się z zimowymi nowościami w księgozbiorze MBP w Jaśle oraz z książkami podpowiadającymi, co dobrego można upiec wspólnie z dziećmi i jak w prosty sposób przygotować świąteczne ozdoby. Wiele łatwych przepisów na efektowne świąteczne słodkości znajduje się w książkach J. Krzyżanek „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie” i A. Królak „Ciasta, ciastka i takie tam”. Niezwykle pomocne w projektowaniu choinkowych ozdób są natomiast książki Wydawnictwa „Jedność”, m.in. „Dekoracje na Boże Narodzenie” I. Moras, „Wkrótce Boże Narodzenie. Ozdoby z papieru i filcu”, czy B. Utermarck, „Karty świąteczne na Boże Narodzenie” M. Fischer.

Nie zabrakło również drobnych mikołajkowych upominków, a zarówno mali jak i dorośli członkowie Klubu Czytających Rodzin wyszli ze spotkania z głowami pełnymi świątecznych pomysłów.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE