Kultura | rozrywka | edukacja

Aby lektura nie była czasem straconym…

Na spotkaniu 24 stycznia 2012 r. miłośnicy książek z Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, rozmawiali o swoich zimowych lekturach.

Klub Powiększania Wyobraźni
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Ponieważ zimowa aura bardziej sprzyja czytaniu, klubowicze mieli do zaproponowania sporą liczbę książek. Tadeusz Hołosyniuk rozczytywał się w filozofii i historii, te dwie dziedziny lubi najbardziej. Wg niego tytuły warte przeczytania to: H. Arendt Eichmann w Jerozolimie; T. Synder Zakrwawiona ziemia. Europa między Hitlerem i Stalinem; A. Bloom Umysł zamknięty. Za miarodajną uważa formę dzienników, przeczytał więc, chętnie Szkice piórkiem Andrzeja Bobkowskiego.

Zofia Wojdyła uwielbia powieści biograficzne i podróżnicze. W kręgu jej zainteresowań znajduje się też malarstwo. Przeczytała I. Stone’a Bezmiar sławy. Powieść z życia Camille’a Pissarra i Grecki Skarb, o wyprawie Schliemanna oraz P. Dempf’a Testament Carravagia. Chętnie sięga na półkę z nowościami w Wypożyczalni MBP w Jaśle. Tam też znalazła książkę T. Piątka Antypapież.

Aneta Gorgosz, zmagała się z obszerną biografią Miłosza napisaną przez A. Franaszka. W książkach szuka ważnych myśli, które powodują, że lektura nie była czasem straconym.

Barbarę Torę zachwyciła biografia D. Wałęsowej Marzenia i tajemnice. Z wielkim wzruszeniem przeczytała Niedoręczony list S. Blade, historię Amerykanki, która staje się świadkiem wojny w Europie. Dar opowiadania poetki sprawił, że zebrani w ciszy słuchali tej pięknej opowieści.

Zofia Błażej skupiła się na książkach psychologicznych związanych z ADHD i drobnymi upośledzeniami. Sporo książek w formie audiobooków odsłuchała też wraz z mężem, m.in. Dziennik pisany nocą A. Stasiuka, Jak zostać królem M. Louge, P. Conradi. Ta forma książek jest dla niej bardzo wygodna i wypożycza je w jasielskiej bibliotece.

Na zakończenie Maria Majchrowicz zaprezentowała swoją najnowszą książkę Spowiedź szczera ankietera. To socjologiczny obraz społeczeństwa polskiego, napisany z punktu widzenia ankietera. Autorka poprzez krótkie opowiadania tworzy charakterologiczny opis wielkomiejskiej społeczności. Zadbała o indywidualizację językową, która jako żywo przypomina fredrowskie komedie. Książka dostępna jest w dziale regionaliów MBP w Jaśle.

Mamy nadzieję, że niektóre z tych pozycji staną się i Państwa lekturami, niekoniecznie zimowymi.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE