Kultura | rozrywka | edukacja

Fotografują swoje miasto. Zostali nagrodzeni

„Pozdrowienia z Jasła” – to hasło siedemnastej edycji konkursu fotograficznego „Jasło – moje miasto”, którego uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom odbyło się w poniedziałek (16.01) w Młodzieżowym Domu Kultury. Pierwsze miejsce zajęła w nim uczennica Gimnazjum nr 2 Dominika Żółtek.

Laureaci konkursu
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Finał XVII Konkursu „Jasło-Moje miasto”

Organizatorzy konkursu otrzymali kilkanaście prac przedstawiających współczesne elementy Jasła. Spośród nich przedstawiciele komisji konkursowej wytypowali – ich zdaniem – przedstawiające najpiękniejsze ujęcia.

Jak podkreśla przewodniczący komisji konkursowej Andrzej Gawlewicz cieszy fakt, że młodzież jest zainteresowana historią swojej „małej Ojczyzny” i utrwala ją na zdjęciach cyfrowych.

Konkurs jest adresowany do ludzi młodych, ale nie tylko. Jest otwarty dla całego społeczeństwa. Chcieliśmy pobudzić twórczość młodych ludzi w zakresie spojrzenia na miasto swojego zamieszkania, miejsca urodzenia, czyli Jasło, w sposób odkrywczy, świeży. Z głównym naciskiem na stworzenie swojego rodzaju widokówki z Jasła. Chcieliśmy pobudzić pomysły w takim kierunku, żeby znaleźć ciekawe ujęcia tematów jasielskich, które można byłoby z powodzeniem przedstawić chociażby na wydawanych widokówkach. – powiedział.

W bieżącej edycji młodzież fotografowała najbardziej reprezentacyjne elementy naszego miasta, czyli Rynek, fontannę, obiekty sakralne, rzekę Wisłokę czy jasielską kolej. – Poziom zdjęć oceniamy jako wysoki. Z roku na rok on się poprawia, co odnotowujemy z radością. Liczymy, że kolejne edycje – jeszcze bardziej rozpopularyzowane poprzez media – pozwolą na zwiększenie ilości prac, a tym samym na podniesienie jego poziomu. – dodaje Andrzej Gawlewicz.

Posiedzenie komisji oceniającej prace odbyło się 19 grudnia ubiegłego roku. W jej skład weszli: Andrzej Gawlewicz – przewodniczący (wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego), Tomasz Kasprzyk (Krynickie Towarzystwo Fotograficzne), Anna Brożyna (plastyk w Jasielskim Domu Kultury), Krystyna Mikołajczyk (organizator imprez w Młodzieżowym Domu Kultury) oraz Dariusz Tęcza (nauczyciel fotografii w Młodzieżowym Domu Kultury).

Jurorzy postanowili przyznać następujące nagrody:
I miejsce – Dominika Żółtek (Gimnazjum nr 2 w Jaśle)
II miejsce – Karol Wasłowicz (Gimnazjum w Łubnie Szlacheckim)
III miejsce ex aequo – Michał Borkowski (MDK w Jaśle) i Igor Smorul (Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle)
Nagroda specjalna – Izabela Owsiak (Zespół Szkół w Warzycach)
Wyróżnienia specjalne – Monika Warchoł, Piotr Pikos (Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle), Edwin Prajsnar (I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle)
Wyróżnienie – Justyna Warchoł 

Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta w Jaśle. Efekty ich pracy można oglądać w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Jana Pawła II 8a, a w przyszłości – jak miało to miejsce do tej pory – w wydawnictwach Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Serdecznie gratulujemy!

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE