Informacje

Jasielskie wino oczarowało Brukselę

Podkarpackie Trójmiasto (Jasło, Krosno i Sanok) zainaugurowało przewodnictwo województwa podkarpackiego w Domu Polski Wschodniej (DPW) w Brukseli. Mirosław Karapyta, marszałek województwa podkarpackiego podczas uroczystej inauguracji koordynacji prac DPW, która odbyła się 24 stycznia, mówił, że Podkarpacie ma się czym pochwalić i podkreślał bardzo bogatą ofertę Podkarpackiego Trójmiasta.

Jasielskie wino w Brukseli
Fot. © URZĄD MIASTA JASŁA

Marszałek Karapyta w swoim wystąpieniu przedstawił najważniejsze cele rocznego przewodnictwa w DPW. Mówił o pogłębianiu współpracy międzyregionalnej w ramach Polski Wschodniej oraz o otwarciu się DPW dla samorządowych inicjatyw lokalnych. Władze Jasła, Krosna, i Sanoka przedstawiły swoją ofertę turystyczną, kulturalną i gospodarczą, a wystąpienia prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego i burmistrza Sanoka Wojciecha Blecharczyka  uzupełnił głos prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca z zaproszeniem do odwiedzenia stolicy Podkarpacia.

Nasze miasta mają odmienny charakter, każde można by inaczej opisać. Jednak naszym największym atutem jest to, że nie rywalizujemy między sobą, nasza siła tkwi we współpracy – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła podczas prezentacji Jasła w Domu Polski Wschodniej. – W Brukseli pokazaliśmy to co jest najbardziej charakterystyczne dla naszego miasta, dlatego też na wystawie znalazły się produkowane tradycyjną metodą witraże, szklane ozdoby świąteczne, a także nowy produkt jasielski, którym jest znakomite wino. Muszę dodać, że wino to zyskało uznanie wśród koneserów za swoją nietuzinkowość bukietu i smaku. Jednym z magnesów przyciągającym turystów do naszego miasta i okolic jest skansen archeologiczny Karpacka Troja. Troję prezentowaliśmy w Brukseli wielowymiarowo: w formie fotogramu, folderów, a także filmu. Nie zapomnieliśmy również o naszych przedsiębiorcach, których potencjał produkcyjny pokazaliśmy w materiałach drukowanych – wylicza burmistrz Czernecki.

Jasielskie wino w Brukseli
Fot. © URZĄD MIASTA JASŁA

Krosno swoją promocję oparło na szkle, a Sanok postawił na kulturę, sport i turystykę. Uczestniczący w spotkaniu goście (wśród których znajdowali się między innymi polski ambasador w Królestwie Belgii Sławomir Czerlewski, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej Karolina Ostrzyniewska, europosłowie Elżbieta Łukacijewska, Tomasz Poręba, Joanna Senyszyn, Czesław Siekierski, wicemarszałek województwa podkarpackiego Anna Kowalska, przewodnicząca Sejmiku województwa podkarpackiego Teresa Kubas-Hul, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa podkarpackiego Janusz Konieczny, radny wojewódzki Władysław Stępień) mogli również wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu zespołu kameralnego Filharmonii Podkarpackiej z udziałem solistów, który odbył się w dawnej siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej.

Wystawę prezentującą Podkarpackie Trójmiasto będzie można oglądać w DPW w Brukseli jeszcze przez trzy najbliższe tygodnie. Podkarpackie Trójmiasto tegoroczną promocję rozpoczęło w Brukseli, ale już teraz zaprasza na trzy następujące po sobie sierpniowe weekendy. Wówczas to podczas szlagierowych imprez każdego z miast prezentować się będą pozostałe miasta.

(UMJ)

SŁOWA KLUCZOWE