Kultura | rozrywka | edukacja

Animacje dla najmłodszych

W środę 8 lutego br. odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle dwa pokazy najnowszych bajek produkcji polskich wytwórni filmów animowanych.

Animacje dla najmłodszych
Fot. © MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W JAŚLE

Było to zupełnie nowe doświadczenie dla widzów, gdyż obejrzane obrazy w niczym nie przypominały standardowych kreskówek i filmów produkowanych masowo przez wielkie wytwórnie na całym świecie. Wyświetlane bajki oddziaływały mocno na wyobraźnię, operując niekonwencjonalnymi technikami animacji, takimi jak: animacja mieszana („Radostki”), lalkowa („Fantastyczny sklep z kwiatami” – postacie stworzone z drutu), kombinowana – kolaż – składająca się z animacji rysunkowej i komputerowej („Na cztery łapy, czyli szkolne przygody Pimpusia Sadełko), animacja 2D („Zielona kredka”) oraz animacja wycinankowa („Powrót”).

Również tematyka bajek odbiegała dalece od popularnych treści prezentowanych przez współczesne produkcje. Widzowie obejrzeli m.in.: historię pewnego chłopca i dziewczynki, którzy istnieli tylko w wyobraźni kilkuletniego narratora i twórcy bajkowej rzeczywistości, bal tajemniczych postaci w pewnym sklepie z kwiatami oraz przemianę kwadratowego świata w świat okrągły z wyłącznie okrągłymi bohaterami.

Animacje dla najmłodszych

Animacje dla najmłodszych

Animacje dla najmłodszych

Fot. © MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY W JAŚLE

Taki przegląd różnych technik animacji pozwolił młodym widzom na głębsze poznanie tego rodzaju sztuki filmowej.

(MDK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE