Informacje

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 znaleźli „haka na raka”

Mam Haka na Raka to ogólnopolski program dla młodzieży, który został opracowany z myślą o budowaniu świadomego zdrowotnie społeczeństwa obywatelskiego.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jednym z jego nadrzędnych celów jest kształtowanie postaw prozdrowotnych poprzez umiejętną edukację i oswajanie młodzieży z tematyką chorób nowotworowych. Koncepcja Mam Haka na Raka oparta jest na idei – „myśl globalnie działaj lokalnie”.

Program aktywizuje i zachęca młodych ludzi do prowadzenia działań profilaktycznych wśród lokalnej społeczności. Wnosi on nową jakość do polskiej ochrony i promocji zdrowia w sposób naturalny wykorzystując potencjał młodego pokolenia.

Tegoroczna edycja poświęcona jest nowotworowi jelita grubego. Jest to drugi najczęściej występujący w Polsce nowotwór wśród kobiet i mężczyzn.

Grupę „hakowiczów” w Zespole Szkół nr 3 tworzą uczniowie klasy III j: Damian Jarecki (lider zespołu), Gabriela Grzywacz, Łukasz Bętkowski i Mateusz Bylinowski pod opieką Agnieszki Mianowskiej.

Głównym zadaniem „hakowiczów” jest dotarcie do jak najszerszej grupy osób i przekonanie ich, że profilaktyka jest najlepszym sposobem walki z chorobą. Uczniowie chcą propagować zapobieganie nowotworom poprzez prowadzenie prelekcji na temat raka jelita grubego oraz informowanie o zasadach profilaktyki.

Grupa „hakowiczów” miała do wykonania szereg zadań. Część z nich już udało się zrealizować m.in. przygotowali prezentację na temat nowotworu jelita grubego, która przedstawiali dla uczniów naszej szkoły oraz 16.02.2012 r dla wszystkich gimnazjalistów Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, a 23.02.2012 dla uczniów Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Poprzez prelekcje starali się dotrzeć do jak najszerszej lokalnej społeczności i przekonać ich do badań profilaktycznych. Zebrali również podpisy pod deklaracją „zachęcę 1 osobę do wykonania badania profilaktycznego”.

Opracowali ulotki oraz materiały edukacyjno-informacyjne, które rozprowadzać będą wśród społeczności lokalnej, podczas zaplanowanego na 28.02.2012 „Dnia Hakowicza”. Jednym z kryteriów programu jest nawiązanie współpracy z różnymi instytucjami. Nam w przygotowaniach do „Dnia Hakowicza” i realizacji pozostałych działań pomocą służy Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz wolontariusze z Powiatowego Młodzieżowego Centrum Wolontariatu.

(ZS nr 3 w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE