Informacje

W odwecie bili i niszczyli

Policjanci z jasielskiego wydziału kryminalnego zatrzymali dziesięciu młodych mężczyzn, w wieku od 16 do 26 lat. Podejrzani są o pobicie dwóch osób, uszkodzenie elewacji i drzwi wejściowych do pubu oraz zniszczenie samochodu. Miał to być odwet za wcześniejsze pobicie ich znajomych. Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty. Grożą im surowe konsekwencje.

Jeden z zatrzymanych napastników
Fot. © KPP JASŁO

Policjanci, którzy zajęli się wyjaśnieniem zdarzenia ustalili, że w minioną sobotę w nocy kilkudziesięciu mężczyzn przyjechało samochodami do Osobnicy. Pojazdy zaparkowali niedaleko miejscowego pubu. Część z nich ubrana była w kominiarki i miała ze sobą drewniane pałki. Młodzi ludzie zebrali się w grupę i wykrzykując wulgaryzmy wbiegli na przyległy do lokalu teren. Następnie kilku z nich napadło na stojącego przed pubem młodego mężczyznę. Zaczęli go bić pałkami i kopać. Zaatakowali również dziewczynę, która stanęła w obronie swojego znajomego.

Widząc co dzieje się na zewnątrz, pracownicy lokalu zamknęli drzwi wejściowe uniemożliwiając napastnikom wtargnięcie do środka budynku. Wówczas kilku z nich kopiąc i uderzając pałkami zaczęło niszczyć elewację i drzwi lokalu. W tym samym czasie inna grupa mężczyzn wyładowała swoją agresję na zaparkowanym w pobliżu samochodzie, przewracając go na bok. Gdy na miejsce wezwano Policję, napastnicy szybko uciekli na pobliski parking, wsiedli do samochodów i odjechali. Całe zdarzenie trwało kilka minut. Pobite osoby trafiły do szpitala. Na szczęście ich obrażenia nie były poważne.

Po otrzymaniu zgłoszenia funkcjonariusze rozpoczęli poszukiwania sprawców. Przez kolejne godziny zabezpieczali ślady, gromadzili materiał dowodowy, ustalali świadków, zbierali informacje o zdarzeniu i napastnikach. Dzięki zdobytym informacjom, już następnego dnia zatrzymali i osadzili w policyjnym areszcie pierwszych podejrzanych. Dzień później na komendę trafili pozostali napastnicy. Zatrzymanymi okazali się młodzi mężczyźni w wieku od 16 do 26 lat, mieszkający w sąsiednich gminach w powiecie gorlickim.

W trakcie czynności procesowych śledczy ustalili, że podejrzani chcieli w ten sposób wyrównać rachunki za wcześniejsze pobicie ich znajomych w pubie. Łącznie policjanci postawili zarzuty dziesięciu osobom, w tym dwóm 16-latkom, którzy za swoje zachowanie będą odpowiadać przed sądem rodzinnym. Trzej podejrzani usłyszeli zarzut pobicia dwóch osób z użyciem niebezpiecznego przedmiotu. Pięciu kolejnym postawiono zarzut uszkodzenia samochodu fiat 126p. Pozostali odpowiedzą za uszkodzenie elewacji budynku pubu i drzwi wejściowych do lokalu. Policjanci ustalili także tożsamość innych osób, które były na miejscu zdarzenia z podejrzanymi.

Decyzją prokuratury wobec sześciu zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru, wobec dwóch poręczenie majątkowe. W zależności od popełnionego czynu grozi im kara do 5 lub 8 lat pozbawienia wolności. Będzie ona zaostrzona z uwagi na chuligański charakter zachowania podejrzanych.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE