Kultura | rozrywka | edukacja

Zumba fitness w JDK

XX Spotkanie w ramach Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury upłynęło w karnawałowych rytmach. Panie Elżbieta Ruszała i Katarzyna Przepiórka przybliżyły przybyłym świat Zumby. Zumba to zainspirowane latynoskimi rytmami połączenie tańca i aerobiku. Powstała w latach 90 wBrazylii. Twórcą tego stylu był Alberto „Beto” Perez.

Studnia kulturalna JDK
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Zumba narodziła się przypadkiem. Alberto „Beto” Perez był choreografem i instruktorem fitness. Pewnego dnia zapomniał wziąć ze sobą na zajęcia płyt z muzyką do ćwiczeń, w związku z czym użył płyt z muzyką latynoską, których na co dzień słuchał w samochodzie. Okazało się to wielkim sukcesem, coraz więcej osób wykazywało chęć ćwiczeń fitness. Czym różni się od tradycyjnego aerobiku? Tradycyjny aerobik nastawiony jest na wytrzymałość, gdybyśmy chcieli zrobić wykres aerobiku, miałby on kształt dzwonu. Jeżeli chodzi o Zumbę, to wysiłek nastawiony jest na interwały, czyli bardzo szybkie piosenki są przerywane wolniejszymi właśnie po to, aby spowodować spadek tętna, który jednocześnie powoduje to, że potrzebujemy więcej energii do tego, by to tempo znowu wzrosło, jest to sinusoida. Teraz jeżeli porównalibyśmy obydwa wykresy – Zumby i aerobiku, to okaże się, że rzeczywiście podczas Zumby potrzebujemy dużo więcej energii – podkreśla Katarzyna Przepiórka, instruktorka zumba fitness.

O tym, że Zumba stanowi doskonały zastrzyk pozytywnej energii i jest świetną zabawą przekonali się uczestnicy „Studni”, którzy wzięli udział w ćwiczeniach.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE