Kultura | rozrywka | edukacja

Maciej Fortuna Quartet w JDK (zapowiedź)

W ramach XX Jasielskich Spotkań Muzycznych organizowanych przez Jasielski Dom Kultury i Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Jaśle wystąpi jazzowa formacja Maciej Fortuna Quartet. Koncert odbędzie się w JDK 29 marca o godzinie 19. Bilety do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13 44 351 50.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Maciej Fortuna Quartet powstał z zapoczątkowanego w 2008 roku projektu perkusisty – Franka Parkera i trębacza Macieja Fortuny, którzy po serii koncertów zaprosili do współudziału w trasie koncertowej: pianistę – Przemysława Raminiaka i kontrabasistę – Andrzeja Święsa. Obecnie muzykiem, który często dołącza do składu, zastępując Andrzeja Święsa jest kontrabasista Piotr Lemańczyk. Połączenie znakomitego warsztatu muzyków, ich doświadczenia oraz wyrazistych osobowości zaowocowało solidną porcją energetycznego mainstream’owego jazzu na światowym poziomie, bardzo dobrze przyjętego przez wymagającą publiczność m.in. Krakowskich Zaduszek Jazzowych, Jazzu nad Sanem czy klubu Od Nowa w Toruniu. Trasa koncertowa wspierana była medialnie przez: Radiową Dwójkę, Polskie Radio PiK, Jazz Forum, Diapazon, Serpent.pl oraz O.pl Polski Portal Kultury.

Maciej Fortuna Quartet to raczej projekt eksperymentalny, niż zespół. Formuła MFQ jest wciąż otwarta, niezmienna pozostaje jedynie forma kwartetu. Jest to muzyka z najwyższej półki – współczesna odmiana jazzu silnie bazującego na improwizacji. Praca w tym projekcie polega na założonym z góry braku prób – są jedynie koncerty, po których następuje niekiedy sesja nagraniowa, w pełni improwizowana, nagrywana „na setkę”. W ten sposób powstała debiutancka płyta „Lost Keys” – nagrana po jesiennej trasie w 2009 roku. Album okazał się sukcesem. Muzyka zawarta na krążku oprócz ogromnego ładunku energii, która wytworzyła się przy pracy na „żywym organizmie”, jest paradoksalnie niesłychanie spójna artystycznie i emocjonalnie, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych środków wyrazu. Mimo iż wychodzi pod nazwiskiem lidera, stanowi bardzo indywidualną wypowiedź każdego z artystów. Płyta została nominowana do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazz/ Debiut Fonograficzny Roku.

W Jaśle zespół wystąpi w składzie:
Maciej Fortuna – trąbka, fluegelhorn (Polska)
Krzysztof Dys – fortepian (Polska)
Piotr Lemańczyk – kontrabas (Polska)
Frank Parker – perkusja (USA)

***

Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer, to obecnie jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jest magistrem prawa (UAM Poznań) oraz absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu ( studia w klasie trąbki Piotra Wojtasika, ukończone z wyróżnieniem ). Przez czytelników Jazz Forum uznany za “Nową Nadzieję 2010”, nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet. Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami sceny muzycznej, nie tylko jazzowej. Artysta nawiązał szereg kontaktów z muzykami ze Stanów Zjednoczonych i Europy, koncertuje w Polsce i poza jej granicami. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki improwizacji, zapraszany jest często na sesje nagraniowe, ostatnio między innymi z zespołem Twilite, którego płyta „Quiet Giant” ukazała się w marcu 2011 roku. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej (koncerty w Norwegii i na Islandii), eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki. Od 2010 roku jest także wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.’

Krzysztof Dys – Pianista młodego pokolenia. Obecnie asystent w klasie fortepianu na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Na stałe gra w jazzowym zespole Soundcheck; współpracował m.in. z Jerzym Milianem, Mikołajem Trzaską, Wacławem Zimplem. Laureat trzeciej nagrody na konkursie pianistycznym im. Skriabina w Paryżu (2007), drugiej nagrody na Warszawskim Konkursie Pianistów Jazzowych (2006), Grand Prix festiwalu Jazz nad Odrą (jako członek zespołu Soundcheck, 2006). Inspirację czerpie zarówno z twórczości kompozytorów rosyjskich (Skriabin, Prokofiew), amerykańskich (Bill Evans, Miles Davis) jak i polskich (Grażyna Bacewicz).

Piotr Lemańczyk – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Należy do grona wybitych muzyków europejskiej sceny jazzowej. Jest laureatem konkursów jazzowych: Jazz Juniors ’95 i ’96 w Krakowie. Laureat konkursu Jazz nad Odrą ’96 – nagroda za kompozycje oraz zwycięzca Pomorskiej Jesieni Jazzowej ’96, gdzie otrzymał 'Złoty Klucz do Kariery’. Jest członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu 'Beatlejazz’. Często współpracuje z gwiazdami światowego jazzu takimi jak: Jerry Bergonzi, Tim Hagnas, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen (tp), Jakob Dinesen, Rivo Taffenau, Pere Blanchard, Tyler Hornby, Kent Sangster, Gus Dahlberg, Jonatan Rautio. Nagrał cztery autorskie plyty: 'Follow The Soul’, 'Freep’, 'Village Time’, 'Naha People’. Wszystkie otrzymały znakomite recenzje w prasie fachowej. Ponadto brał udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt z wybitnymi artystami polskiej sceny jazzowej. Występuje także z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem oraz Jackiem Kochanem.

Frank Parker – znakomity perkusista i producent muzyczny z Chicago. Jeszcze na studiach (Western Illinois University, grał tam w Jazz Studio Orchestra), stworzył dwa autorskie nagrania: Jazz At the Crossroad (1992) i The Third Degree (1994), z których jedno było nominowane do nagrody Grammy. Współpracował i współpracuje nadal z czołówką światowego jazzu – m.in.: Patricia Barber, Kurt Elling, Chris Potter, Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove, Arturo Sandoval, Nicholas Payton, Andy Bey, Mark Murphy, Joe Lovano, Bobby Watson, John Patitucci.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE