Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: Koncert Muzyki Kameralnej (zapowiedź)

Jasielski Dom Kultury zaprasza na Koncert Muzyki Kameralnej, który odbędzie się w ramach XX Jasielskich Spotkań Muzycznych organizowanych przez JDK i Państwową Szkołę Muzyczną pod patronatem Burmistrza Miasta Jasła.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Koncert odbędzie się 30 marca (piątek) o godzinie 19 w Jasielskim Domu Kultury. Bilety są do nabycia w sekretariacie JDK, tel. 13-44-351-50.

W programie utwory Ludwiga Van Beethovena, Ermano Wolfa – Ferrari i Johannesa Brahmsa w wykonaniu Tomasza Tomaszewskiego (skrzypce), Doroty Imiełowskiej (wiolonczela) i Jacka Tosika (fortepian).

***

Tomasz Tomaszewski (skrzypce) jest absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie oraz Konserwatorium Leningradzkiego, założycielem i dyrygentem orkiestry kameralnej „Kammersolisten der Deutschen Oper Berlin”, z którą intensywnie koncertuje od 1988 roku. Od tego samego roku kieruje letnimi kursami muzycznymi w Głuchołazach, odbywającymi się pod patronatem polskiego Ministerstwa Kultury. W 2001 roku został profesorem Uniwersytetu Sztuk w Berlinie. Koncertował w wielu krajach Europy, a także m.in. w Australii, Japonii, Chinach i USA.

Dorota Imiełowska (wiolonczela) – ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Witolda Hermana. Obecnie prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatką wielu konkursów. W 1989 roku otrzymała w Kolonii specjalną nagrodę Hochschule fur Musik w uznaniu jej talentu i kunsztu artystycznego oraz za wykonanie utworów Krzysztofa Pendereckiego. Dokonała kilkudziesięciu prawykonań solowych utworów wiolonczelowych, które kompozytorzy napisali specjalnie dla niej. Nagrywa dla telewizji, radia oraz dla wytwórni płytowych. Dorota Imiełowska jest bardzo cenioną interpretatorką muzyki żydowskiej, zarówno tradycyjnej jak i klasycznej. Inicjuje i organizuje wiele projektów artystycznych.

Jacek Tosik (fortepian) – ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii muzycznej w Krakowie. Jest laureatem II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie w 1974 r. Jego działalność koncertowa obejmuje koncerty, recitale, koncerty kameralne w Polsce, a także w wielu krajach europejskich oraz Armenii, Azerbejdżanie, Brazylii, Kanadzie i USA. Brał udział w większości festiwali muzycznych. W latach 2002-2003 koncertował ze skrzypkiem Nigelem Kennedym (Polska, Niemcy). Nagrywał dla PRiTV, także dla radia holenderskiego i islandzkiego. Od 2002 roku prowadzi klasę kameralną w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jest profesorem w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi również klasę fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE