Kultura | rozrywka | edukacja

W starym atelier

Bogatą historię fotografii XIX i XX wieku oraz technikę wykonywania zdjęć przybliżył zebranym – podczas XXI Studni Kulturalnej JDK – Wiktor Wolski, pasjonat starej fotografii z zawodu fotograf.

Studnia Kulturalna JDK
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Podczas spotkania pod hasłem „W starym atelier” miłośnicy fotografii poznali m.in. technikę XIX-wiecznej fotografii, m.in. kalotypii, talbotypii czy dagerotypii. Krok po kroku, przybyli do sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, dowiadywali się, jakie różnice panują pomiędzy tymi metodami, jak wywoływać zdjęcia oraz jakie występują różnice przy fotografowaniu obiektów i ludzi. Poznali także sposoby właściwego przechowywania zdjęć.

Fotografia dawna, to moje zainteresowania będące skutkiem ubocznym znalezienia miejsca pracy, ale sztuka jako taka to już jest coś, co wyniosłem z domu. Stąd gdy brałem się np. za fotografowanie, bardzo często się ze mnie śmiano, że strasznie długo kadruję, długo zastanawiam się zanim nacisnę guzik od migawki. A to dlatego, że ja wychodziłem z nieco innego założenia, takiego jak dawniej, kiedy do tego zmuszała technika, że kadr, klatkę trzeba szanować i obraz trzeba starannie wyciąć z rzeczywistości, a nie szukać go później na komputerze czy na ekranie, wybierając spośród tysiąca innych obrazów – podkreślił Wiktor Wolski.

Fotograf przyniósł na spotkanie m.in. stary sprzęt do robienia zdjęć, z którym zapoznali się zebrani. Prelekcji towarzyszyła prezentacja zdjęć wykonanych za pomocą starych technik fotograficznych.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE