Informacje

Edukacja dzieci i młodzieży przynosi efekty. Na drogach powiatu mniej wypadków z ich udziałem

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wróblowej oraz Gimnazjum nr 2 w Jaśle zostali laureatami finału powiatowego 35. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Będą reprezentować nasz region podczas majowych eliminacji wojewódzkich. Otrzymali też pamiątkowe puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wróblowej
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Wróblowej.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Jaśle
Reprezentacja Gimnazjum nr 2 w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Turniej na szczeblu powiatowym został rozegrany w środę (18.04) na terenie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle oraz przyszkolnym Miasteczku Ruchu Drogowego im. Ryszarda Libuchy. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Zespół Szkół Miejskich nr 3, a finansowo, rzeczowo oraz merytorycznie wsparli je: Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, Urząd Miasta w Jaśle, urzędy gmin powiatu jasielskiego oraz Piekarnia Adam Kozak z Jasła.

Do eliminacji w kategorii szkół podstawowych przystąpiło dziesięć trzyosobowych reprezentacji wraz z opiekunami, natomiast w kategorii szkół gimnazjalnych osiem (pomimo przysłanego na adres organizatora pisemnego zgłoszenia swoich drużyn nie delegowały gminy: Jasło oraz Skołyszyn).

Każdy z uczestników rozwiązywał test składający się z dwudziestu pięciu pytań poświęconych przepisom ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych, sytuacji w ruchu drogowym oraz wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku wystąpienia zagrożenia na drodze. Na tą część eliminacji uczniowie mieli przeznaczone czterdzieści minut.

Ponadto jeden wylosowany zawodnik z poszczególnej drużyny miał do wykonania zadanie praktyczne: w punkcie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, na miasteczku ruchu drogowego oraz torze sprawnościowym. To właśnie na jazda rowerem na tzw. „ósemce” sprawiała młodzieży najwięcej trudności.

Po każdej rozegranej konkurencji na tablicy ogłoszeń zostały wywieszone wyniki cząstkowe z sumą punktów uzyskanych przez poszczególnego zawodnika.

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem poszczególnych konkurencji pełniła komisja sędziowska w składzie: Józef Biernacki (prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego), Andrzej Zajdel i Grzegorz Smagacki (Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle), Lucjan Bartuś, Artur Domasławski, Marcin Betlej i Mateusz Domaradzki (działacze Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego).

Jak podkreśla Józef Biernacki, prezes Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego „turniej miał na celu popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach przez najmłodszych uczestników (dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych), kształtowanie wśród nich nawyków partnerskich nawyków w stosunku do pozostałych uczestników ruchu drogowego, kształtowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz fachowego wzywania służb ratowniczych na miejsce zdarzenia, a także promowanie zdrowego stylu życia poprzez jazdę na rowerze”.

Organizatorzy zauważają, że dzięki prowadzonym działaniom profilaktycznym, m.in. do których zaliczają się właśnie tego typu turnieje, od kilku lat na drogach powiatu jasielskiego nie doszło do wypadku, w którym śmierć poniósłby uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjalnej.

Zwyciężyli (podobnie jak w ubiegłym roku):

Szkoła Podstawowa w Wróblowej (gmina Brzyska): Katarzyna Madejczyk, Szymon Nowak, Natalia Gomułka, opiekun Anna Nowak

Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle (miasto Jasło): Igor Smorul, Krzysztof Kapłon, Jacek Gryziec, opiekun Adam Smorul.

Finał wojewódzki odbędzie się: dla szkół podstawowych 10 maja w Zaczerniu koło Rzeszowa, natomiast dla szkół gimnazjalnych 24 maja w Domaradzu koło Brzozowa. Gratulujemy i życzymy powodzenia na wyższym szczeblu rozgrywek.

Nagrody laureatom turnieju wręczali: Komendant Powiatowy Policji w Jaśle mł. insp. Andrzej Wędrychowicz, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie Marek Hejnar, kierownik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jasła Aleksandra Dacyl oraz prezes Automobilklubu Małopolskiego w Krośnie Wiesław Dymiński.

Podczas finału powiatowego prezes JKMiRD Józef Biernacki wręczył dyrektor szkoły Aleksandrze Zajdel-Kijowskiej Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Motorowego za wieloletnie aktywne wspieranie działań stowarzyszenia na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci i młodzieży.

Ponadto działacze Klubu, którzy ukończyli kurs sędziowski II stopnia PZM i przeszli pozytywnie badania lekarskie otrzymali legitymacje sędziowskie. Są to: Marcin Betlej, Artur Domasławski, Lucjan Bartuś i Mateusz Domaradzki.

Do pobrania:
Wyniki w obu kategoriach (.pdf)
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: Finał powiatowy 35. Ogólnopolskiego Turnieju BRD

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE