Kultura | rozrywka | edukacja

IV Jasielska Scena Tańca (zapowiedź)

Prezentacjami amatorskich zespołów tanecznych oraz duetów i solistów z Jasła, rozpocznie się – w przyszły piątek (27 kwietnia br.) o godz. 17. IV Jasielska Scena Tańca. W sobotę i niedzielę (28, 29 bm.) w JDK odbędą się warsztaty hip-hop/krump dla młodzieży. Poprowadzi je Marek Kutyła z Krakowa, jeden z współzałożycieli pierwszej krumpowej familii w Polsce „Royal Skillz”.

Zapowiedź wydarzenia

Zapisy na warsztaty przyjmowane są pod telefonem 13 44 351 50. Zajęcia, przeznaczone dla młodzieży 12-letniej i starszej, będą prowadzone w dwóch grupach: podstawowej i średnio zaawansowanej.

Wstęp na koncert inaugurujący IV Jasielską Scenę Tańca jest wolny.

W koncercie przygotowanym dla jasielskiej publiczności będzie można zobaczyć kilkanaście choreografii w wykonaniu młodych tancerzy. Pojawi się kilka stylów takich jak: hip-hop, house, locking, a także taniec współczesny, klasyczny i charakterystyczny – mówi główna organizatorka imprezy Katarzyna Korona, tancerka i choreografka, instruktorka tańca w JDK. – Zapraszamy serdecznie miłośników tańca i nie tylko!

W prezentacjach wystąpią: Studio baletowe Laili Arifuliny z Rzeszowa, Zespół R-Revolution JDK, duety: Justyna Banach i Tomasz Kudłacz – tancerze zespołu Street Elite ze Studia Tańca Show Dance Tomasza Berkowicza, Ilona Witkoś i Magdalena Kopacz oraz Sandra Wojdyła i Damian Jarecki – tancerze zespołu R-Revolution. Solo zaprezentują się Justyna Banach, Tomasz Kudłacz oraz Łukasz Żółtek.

***

Studio baletowe Laili Arifuliny powstało w Rzeszowie w 1991 roku. Założycielką i pedagogiem studia jest Laila Arifulina, absolwentka Szkoły Baletowej przy Teatrze Bolszoj w Moskwie, tancerka, choreografka i reżyserka widowisk baletowych. Do studia przychodzą dzieci i młodzież w wieku od 5 do 19 lat. Najbardziej uzdolnione z nich kierowane są do szkół baletowych. Na zajęciach przeważa technika tańca klasycznego, natomiast w starszych grupach wprowadzane są też inne techniki taneczne jak: modern, jazz czy tańce charakterystyczne. Studio baletowe brało udział w wielu przeglądach, festiwalach i koncertach charytatywnych. Od 10 lat Studio baletowe Laili Arifuliny ściśle współpracuje z Filharmonią Podkarpacką. Dzięki temu powstały takie widowiska jak: „Królowa Śniegu”, „Piotruś i Wilk”, „Księga dżungli”, „Kopciuszek”, „W poszukiwaniu Shreka” z udziałem Cezarego Pazury. W styczniu w Instytucie Muzyki zaprezentowane zostało przedstawienie „Dziadek do orzechów”. W przygotowaniu są kolejne spektakle.

Zespół R-Revolution rozpoczął swoją działalność w Jasielskim Domu Kultury w grudniu 2008 roku. Założycielką oraz instruktorką grupy jest Katarzyna Korona. R-Revolution specjalizuje się w najpopularniejszych stylach tańca nowoczesnego: hip-hop, house, pop dance, czyli prezentuje to, co cieszy się obecnie największym zainteresowaniem młodych ludzi na całym świecie. W repertuarze grupy znajduje się również kilka inscenizacji tanecznych. Obecnie w skład zespołu wchodzi 12 osób, które na warsztatach, pod okiem profesjonalnych instruktorów, trenują różne techniki tańca i doskonalą umiejętności związane ze stylem tańca hip-hop. Ostatnie osiągnięcia grupy to: I miejsce na IV Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf 2012” w Dębicy oraz wyróżnienie na III Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych w Jedliczu.

Marek Kutyła – Kraków, jest jednym z współzałożycieli pierwszej krumpowej familii w Polsce „Royal Skillz”. Taniec to jego sposób na życie. Jego główna miłość to breakdance, ale nie zamyka się i na inne techniki tzw. uliczne. Inspiruje się muzyką: ona prowadzi jego ciało. Techniki, którymi sie zajmuje to: news tyle hip-hop, funkstyle, krumping i breakdance, z nich czerpie tworząc swój niepowtarzalny styl.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE