Kultura | rozrywka | edukacja

…Na wszystko przyjdzie pora… (zapowiedź)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Ewą Lipską, które odbędzie się w Czytelni Głównej 23 kwietnia o godz. 17.00.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Ewa Lipska – jedna z najwybitniejszych poetek współczesnych należąca do generacji Nowej Fali. Autorka tekstów piosenek, felietonistka. Współzałożycielka, redaktorka i współpracownica kilku pism m.in. miesięczników „Pismo”, „Kraków”, przez 10 lat pracowała w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach literackich.

Poetka wspomina, że po podjęciu studiów na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego …długie rozmowy z profesorem o sztuce nauczyły ją czytania malarstwa. Już na studiach stwierdziła, że przy pomocy słów może wypowiedzieć się pełniej aniżeli poprzez namalowany obraz…

…Poezja jest zawsze „wyrażaniem siebie”… Czytelnik jest takim poszukiwaczem skarbów i jeżeli lubi poezję, to zawsze znajdzie coś dla siebie ważnego, osobistego… – mówiła w rozmowie z A. Bieniasem i M. Rabizo-Birek „O poezji i sztuce życia w epoce „online”.

…Osiemnaście wierszy, trzy małe poematy prozą. Nowy tom Ewy Lipskiej to dobrze znana, wciąż się odnawiająca, intensywna poezja zapraszająca do wielokrotnej lektury… – napisał o nagrodzonym w 2011 r. „Pogłosie” Marian Stala.

Ewa Lipska otrzymała wiele prestiżowych, polskich i zagranicznych nagród literackich m.in. Nagrodę Kościelskich, Nagrodę PEN-Clubu za całokształt twórczości literackiej, Złoty Klucz Smedereva 2009 – poetycką nagrodę Serbii, Nagrodę Ministerstwa Kultury Republiki Kosowa, a w 2011 r. Nagrodę Literacką Gdyni za tomik „Pogłos”. W 2009 r. za debiut prozatorski „Sefer” Wydawnictwo Literackie, wspólnie z Piwnicą pod Baranami, uhonorowało autorkę nagrodą „Akademią ku czci…”

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE