Kultura | rozrywka | edukacja

Najlepsi młodzi instrumentaliści uhonorowani

133 uczestników wzięło udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów zorganizowanym w ramach XX jubileuszowej edycji Jasielskich Spotkań Muzycznych. W sobotę (31 marca) na scenie JDK zagrali laureaci tegorocznego konkursu.

Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Finałowy koncert, w którym zaprezentowały się młode talenty rozpoczął się wystąpieniem organizatorów konkursu; Heleny Gołębiowskiej, p.o. dyrektora JDK i Jana Rysza, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle. Przywitali oni przybyłych gości: władze miasta w osobach Andrzeja Czerneckiego, burmistrza miasta Jasła, który objął patronat nad konkursem, Leszka Znamirowskiego, wiceburmistrza, Bożeny Molskiej, kierowniczki Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych, jurorów, którymi byli w tym roku: prof. Tomasz Tomaszewski – skrzypce (Universitate der Kunste w Berlinie), prof. Andrzej Godek – klarnet (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igor Cecocho – trąbka (Akademia Muzyczna we Wrocławiu , AM w Łodzi ), II st. kwal. Mariola Cieniawa-Puchała – fortepian (Akademia Muzyczna w Krakowie), II st. kwal. Dorota Imiełowska – wiolonczela (Akademia Muzyczna w Krakowie) i dr Piotr Chołołowicz – akordeon (Akademia Muzyczna w Katowicach).

Szczególnie ciepło przywitano bohaterów tego wydarzenia, utalentowanych młodych muzyków, którzy przyjechali do Jasła z całej Polski, by wziąć udział we flagowej jasielskiej imprezie muzycznej. W tym roku gościliśmy w naszym mieście muzyków m.in. z Krakowa, Białegostoku, Katowic, Szczecina, Poznania, Lublina, Rzeszowa i wielu innych miast.

Występujący w imieniu jury prof. Andrzej Godek podziękował Burmistrzowi za objęcie patronatu i wspomaganie konkursu, a Helenie Gołębiowskiej i Janowi Ryszowi za stworzenie prawdziwie rodzinnej atmosfery i znakomitych warunków dla przeprowadzenia konkursu. Profesor zwrócił się też bezpośrednio do młodych muzyków: – to, że jesteście tutaj dzisiaj to już jest dla was wielkie wyróżnienie. Udział w konkursie to wydarzenie szczególne, tutaj poddajecie się ocenie profesjonalnego jury. – powiedział.

Do uczestników konkursowych zmagań zwrócił się też Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. – Chciałem z całego serca pogratulować laureatom bo wierzę, że wyróżnienie w tym konkursie doda wam skrzydeł i wiary, która jest potrzebna do dalszej pracy. Burmistrz nie zapomniał o podziękowaniach dla tych, którzy wspierają działania kulturalne w naszym mieście: – gdyby nie mecenasi sztuki, którym dziękujemy tutaj w Jaśle raz do roku wręczając im nagrody mecenasów kultury, pewnie nie moglibyśmy w stanie pozwolić na to, żeby ten konkurs miał aż taką świetną oprawę – powiedział. Ciepłe słowa skierował Burmistrz również do jury, któremu dziękował m.in. za zainteresowanie naszym konkursem i za podniesienie jego rangi przez uczestnictwo w nim osób o uznanym autorytecie w środowisku polskiej muzyki.

W tym roku konkurs wsparli: Karpacka Spółka Gazownictwa o/Jasło i Fundacja im. Janusza Korczaka.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE