Informacje

„Pomóż – chcę żyć”: młodzież sprawdzi swoje umiejętności ratownicze

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle z Medyczną Szkołą Policealną i przy współudziale finansowym Urzędu Miasta Jasła organizują XX Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle pod hasłem „Pomóż – chcę żyć”.

Państwowe Ratownictwo Medyczne
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Impreza odbędzie się dnia 26 kwietnia 2012 roku, początek godz. 10:00 poniżej obiektu Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle ul. Sroczyńskiego 2, tj. w pobliżu biurowca Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Zadaniem Mistrzostw będzie sprawdzenie wiadomości teoretycznych o Czerwonym Krzyżu, Prawie Humanitarnym i w zakresie Pierwszej Pomocy.

Każdy zgłoszony 5 osobowy zespół ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego sprawdzi się również w praktycznych, pozorowanych zdarzeniach losowych. Tematyka pozoracji nawiązywać będzie do najczęściej spotykanych w życiu codziennym wypadków. W Mistrzostwach będzie brało udział czternaście zespołów z powiatu jasielskiego i krośnieńskiego. Drużyny, które zostaną laureatem w Rejonowych Mistrzostwach wezmą udział w następnym etapie to jest Mistrzostwach Okręgowych, które odbędą się 25.05.2012 roku w Rzeszowie.

Organami pomagającymi w dniu imprezy są: Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, Powiatowa Policja oraz instruktorzy Pierwszej Pomocy PCK w Jaśle.

Pokazowo zostanie zorganizowane zintegrowane działanie wszystkich służb ratowniczych z Jasła podczas pozorowanego wypadku drogowego.

W obecnych czasach, kiedy z roku na rok wzrasta zagrożenie zdrowia i życia istnieje potrzeba organizowania takich prezentacji. Konieczne jest zaznajamianie społeczności z właściwymi i fachowymi zasadami skutecznego udzielania pierwszej pomocy, gdyż często w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia decydujące są pierwsze sekundy.

Młodzieży życzymy zdrowej rywalizacji i sprawdzenia swoich umiejętności w zakresie pierwszej pomocy.

Planowany program XX Edycji Mistrzostw (rozkład godzinowy może ulec zmianie)

10:00 Zespoły zgłaszają się do Sekretariatu Mistrzostw w celu rejestracji drużyn
10:15 Odprawa sędziów
10:30 Uroczyste otwarcie Mistrzostw
10:40 Losowanie numerów startowych
10:45 – 11:00 Test teoretyczny (wypełnia jedna osoba, reszta z 5-osobowego zespołu pomaga)
10:45 Rozprowadzenie sędziów i pozorantów na stanowiska urazowe
11:00 Zespoły wyruszają na trasę Mistrzostw
14:00 Poczęstunek
14:30 Rozdanie nagród i zakończenie Mistrzostw

(PCK w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE