Kultura | rozrywka | edukacja

Wszystko zaczęło się od Miziołków!

25 kwietnia 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie znana pisarka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Olech spotkała się z młodymi czytelnikami z Kunowej, Przysiek i Skołyszyna.

Spotkanie z Joanną Olech
Fot. © ORGANIZATORZY

Na początku spotkania uczniowie próbowali m.in. odpowiedzieć na pytanie: Jak zostaje się pisarzem? Pomysłów było bardzo dużo. Joanna Olech opowiadała o tym jak sama została pisarką, zapewniała, że pisarzem może zostać każdy niezależnie od kwalifikacji i wykonywanego zawodu. – Pisarz to jedyny zawód, w którym można zmyślać i jeszcze za to płacą – mówiła z humorem.

J. Olech z wykształcenia jest grafikiem, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako prozaik debiutowała w 1994 roku pierwszą pozycją z cyklu Dynastia Miziołków. Książka zdobyła w 1995 roku wyróżnienie w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Podczas spotkania pisarka prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki oraz zaproponowała wspólną zabawę, w czasie której młodzi czytelnicy wykazali się znajomością treści Dynastii Miziołków. Prawidłowe odpowiedzi nagradzane były cukierkami. W trakcie innej zabawy wybrano sobowtóra Miziołka. Krótki test pozwolił poznać tematykę książki „Gdzie diabeł mówi … do usług”. Młodzieży szczególnie podobał się konkurs na opowiadanie o smoku wesołym, smutnym, zdziwionym i wściekłym do których Joanna Olech stworzyła ilustracje.

Miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy w książkach, pamiętnikach i na specjalnie przygotowanych kartkach z miziołkową i smoczą pieczęcią.

Spotkanie organizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, finansowane przez Instytut Książki.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE