Kultura | rozrywka | edukacja

Mali i duzi z uśmiechem na buzi (zapowiedź)

W dniach 31 maja–7 czerwca 2012 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza dzieci lubiące słuchać głośnego czytania i dorosłych lubiących głośno czytać dzieciom, do udziału w jasielskiej edycji XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji „Czytanie łączy pokolenia”, w programie znalazło się mnóstwo międzypokoleniowych atrakcji.

Uczestnicy spotkań usłyszą zarówno fragmenty książek z dzieciństwa dziadków i rodziców, jak też najnowszą literaturę dla dzieci, której bohaterami będą między innymi babcie. Gościem Biblioteki będzie Paweł Beręsewicz, autor książek dla dzieci, poruszających jednak tematy ważne także dla dorosłych, m.in. jednej z najważniejszych książek 10.lecia kampanii głośnego czytania, p.t. „Czy wojna jest dla dziewczyn”. Dzieci spotkają się z przedstawicielami różnych zawodów i zainteresowań, posłuchają opowieści z dzieciństwa poetek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku i artystek Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, obejrzą bajki ze starego projektora. Tradycyjne zabawy, jak „Stary niedźwiedź” czy „Baba Jaga patrzy” przeplatać się będą z grą żywymi pionkami i zabawami z tunelem animacyjnym. W Bibliotece Głównej i wszystkich filiach czekają na nie także zabawy plastyczne, malowanie twarzy, bańki mydlane, zagadki i wiele innych aktywności.

Odbędą się pikniki w Szkole Podstawowej nr 1 w Jaśle oraz w Parku Miejskim, a także urodzinowe spotkanie Klubu Czytających Rodzin, świętującego rok działalności. Tradycyjnie do wspólnego czytania i zabawy włączą się strażacy, policjanci, przedstawiciele władz lokalnych, firm i instytucji, harcerze. Z pewnością nadarzy się wiele okazji by udowodnić, że czytanie łączy małych i dużych, a czas wspólnie spędzony na ciekawej lekturze i integracyjnej zabawie, daje mnóstwo radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Impreza odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”. Partnerami akcji w jasielskiej Bibliotece są: Urząd Miasta Jasła, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Medyczna Szkoła Policealna im. prof. R. Weigla w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, Jasielski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Jasielski Dom Kultury, Pogórzański Związek Pszczelarzy, 139 Drużyna Harcerska „Lisy” im. płk. L. Lisa Kuli działająca przy Gimnazjum nr 2 w Jaśle, Nieformalna Grupa Młodzieży MAKAMZA.

Sponsorami jasielskiej edycji imprezy są: PGNiG Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska, Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle oraz Piekarnia Jana Wątroby w Jaśle.

Patronat medialny nad akcją objęły Telewizja Jasielska TVJ, Portal terazJaslo.pl oraz Portal Jaslo4u.pl.

Szczegółowy program akcji znajduje się na stronie internetowej Biblioteki www.mbp.jaslo.pl.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE