Informacje

„Maluchy” już od najmłodszych lat uczą się zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego

Pięćdziesięciu „maluchów” z przedszkola przy ulicy Tkaczowa zostało wyposażonych przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego w kamizelki odblaskowe. Przekazała je nieodpłatnie firma WIMED z Tuchowa.

Kamizelki odblaskowe dla przedszkolaków
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Podczas jednej z konferencji inaugurujących prowadzoną przez Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego kampanię edukacyjną pod hasłem „LOTOS Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach której pierwszoklasiści ze wszystkich szkół podstawowych powiatu jasielskiego otrzymują materiały dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych oraz elementy odblaskowe, padła propozycja rozszerzenia programu na miejskie przedszkola.

Na apel Józefa Biernackiego pozytywnie zareagowała firma WIMED – krajowego potentata zajmującego się kompleksowymi rozwiązaniami w zakresie urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (znaki drogowe, elementy odblaskowe, odblaskowe ubrania robocze, oznakowanie poziome dróg). Za pośrednictwem swojej spółki córki – WIBLASK – przekazała nieodpłatnie pięćdziesiąt sztuk dziecięcych kamizelek odblaskowych w kolorze kanarkowym, z podwójnym pasem odblaskowym koloru srebrnego i dwoma logotypami: firmy oraz Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

W ramach pilotażowego działania obu podmiotów ściśle współpracujących ze sobą na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci i młodzieży otrzymały je dzieciaczki z grup: „motyle” i „smerfy” z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Jaśle. Uroczyste przekazanie było połączone z obchodzonym w sobotę Dniem Matki.

FOTOGALERIA Więcej zdjęć na naszym Facebook-owym profilu

W trakcie swojego wystąpienia Józef Biernacki, któremu towarzyszył rzecznik prasowy jasielskiej Policji podkom. Łukasz Gliwa, powiedział: „Przekazując dzisiaj te kamizelki dla Was – moi mili, jestem przekonany że jeżeli ubierzecie je wychodząc na ulicę z nauczycielami, będziecie dobrze widoczne jako uczestnicy ruchu drogowego a tym samym bezpieczniejsze”.

Ponadto na ręce dyrektor placówki Haliny Jakubiec został przekazany – również nieodpłatnie – sprzęt multimedialny, który będzie wykorzystywany podczas prelekcji, m.in. dotyczących zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W okolicznościowym podziękowaniu skierowanym na ręce prezesa Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego dzieci napisały: „Wielu ludzi często, uparcie mówi – nie! Wielu ludzi wziąć w odmowie brnie. Lecz jest jeszcze dobrych ludzi wiele. To są dzieci wierni przyjaciele. Do tego grona również Pana zaliczamy. I z wdzięcznością w sercach zachowamy!”

Józef Biernacki
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 wychodzą bezpośrednio na ulicę. Widzę, że bardzo często wychodzą do miasta, do domu kultury, kina, czyli uczestniczą w ruchu drogowym, więc to była zasadnicza rzecz, aby w tym przedszkolu rozpocząć tą akcję. To nie jest tak, że to już koniec, bo myślę, że w ślad za tym pójdą inne instytucje i firmy. Trzeba dzieciom pomagać. My dorośli odpowiadamy za ich bezpieczeństwo. Takie akcje mają ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym najmłodszych. Szary ubiór w jesienne, późne wieczory, nie jest przejrzysty dla kierującego pojazdem, który nie dostrzega pieszego w takim ubraniu. A w tej kamizelce na pewno będzie dostrzegał dziecko, które będzie przechodziło przez jezdnię.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE