Informacje

Nowy mikrobus dla pensjonariuszy DPS w Foluszu

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu do lekarza czy na spotkania integracyjne do innych miejscowości będą wyjeżdżać w komfortowych warunkach. Jednostka zakupiła w ostatnim czasie nowego mikrobusa, który pomieści dziewięć osób. Co ważne – jest dostosowany do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Nowy mikrobus DPS w Foluszu
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Niebieski Opel Vivaro oznakowany emblematami informującymi o przewozie osób niepełnosprawnych zakupiono za kwotę ponad stu dwunastu tysięcy złotych. Pięćdziesiąt procent środków przeznaczonych na ten cel to dotacja pochodząca z realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych projektu pod nazwą „Wyrównywanie różnic między regionami”. Drugie pięćdziesiąt procent pokryło jasielskie starostwo z budżetu powiatu.

Fabrycznie nowy pojazd o nadwoziu mikrobusa mieści dziewięciu pasażerów (łącznie z kierowcą). Dzięki tylnym drzwiom oraz zainstalowaniu w ostatnim rzędzie przestrzeni pasażerskiej szybko demontowalnych dwóch foteli, mogą nim podróżować osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich. To ważny aspekt, bo mocno wysłużone samochody będące na wyposażeniu jednostki do chwili obecnej, nie posiadały takich możliwości technicznych.

Samochód nie tylko jest „naszpikowany” nowościami technologicznymi zapewniającymi bezpieczeństwo i komfort jazdy jego użytkownikom (m.in. w system ABS, system stabilizacji toru jazdy ESP, poduszki powietrzne, klimatyzację, odbiornik radiowy czy czujniki cofania), ale dzięki zamontowaniu silnika spełniającego normę emisji spalin jest też przyjazny środowisku naturalnemu.

Pojazd będzie wykorzystywany przede wszystkim do transportu mieszkańców. Posiada możliwość przewozu osób na wózku inwalidzkim, w związku z czym nasi mieszkańcy będą mieli o wiele łatwiej, aniżeli teraz. Dotychczasowe pojazdy, które mamy, nie były dostosowane do przewozu wózków inwalidzkich. Nasi mieszkańcy jeżdżą do lekarzy specjalistów, na rehabilitację, na zakupy. – mówi Karol Adamski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu.

Jednostka organizacyjna powiatu jasielskiego ma do dyspozycji Poloneza Caro oraz Renault Trafic z 1997 roku. Oba mają przejechane ponad dwieście tysięcy kilometrów i są już w opłakanym stanie technicznym. Odstrasza też ich wygląd zewnętrzny – blacha jest mocno skorodowana. Nowsze to: Skoda Roomster z 2007 roku oraz Mitshubishi L200, zakupione pod koniec ubiegłego roku. Jest jeszcze dostawczy Mercedes Sprinter, który zostanie przekazany do powstającego w Nowym Żmigrodzie Środowiskowego Domu Samopomocy.

Na dzień dzisiejszy pojazdy, które zakupiliśmy, w stu procentach zabezpieczą nam komunikację z miastem, zabezpieczą możliwość wyjazdów na spotkania integracyjne mieszkańców, itp. – dodaje Karol Adamski.

Przetarg na dostawę mikrobusa wygrało Zajomskie Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne „Energozam” Sp. z o.o.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE