Kultura | rozrywka | edukacja

Podróż do Ziemi Świętej (zapowiedź)

Jasielski Klub Podróżnika i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zapraszają 10 maja 2012 r. o godz. 17.00 na prezentację zdjęć i relację z podróży do Ziemi Świętej.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij, aby powiększyć plakat)

Swoimi wrażeniami i osobistymi refleksjami podzielą się Teresa i Marian Soblowie z Jasła, którzy w lutym 2012 r. odbyli pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Minęło ponad 2000 lat od momentu, kiedy przebywał tu Jezus, lat dla tej ziemi bardzo burzliwych. Byli tu Rzymianie, Bizantyjczycy, Persowie, Arabowie, chrześcijańscy krzyżowcy, Turcy i Brytyjczycy, a od 1948 r. istnieje państwo Izrael. Każdy kto posiadał tę ziemię, ważną zarówno dla Żydów, chrześcijan i muzułmanów, stawiał swoje świątynie, a inne często burzył. W miejscach ważnych, upamiętniających pobyt Chrystusa na Ziemi, stoją z reguły historyczne lub współczesne kościoły, a niekiedy meczety lub synagogi.

Dla miejsc pozostających w rękach chrześcijan charakterystyczną rzeczą są setki tablic w różnych językach świata z cytatami z Ewangelii nawiązującymi treścią do wydarzeń mających tu kiedyś miejsce. Miejsca są te same, ale nie takie same. O tym jak teraz wygląda m. in. Betlejem, Jerozolima, Jerycho czy Nazaret opowiedzą na spotkaniu Klubu Państwo Soblowie.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE