Kultura | rozrywka | edukacja

Tydzień Bibliotek w jasielskiej MBP

Podczas IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek od 8-15 maja w jasielskiej MBP na czytelników czekało wiele atrakcji. Jak co roku propozycje kierowane były do wszystkich, od maluchów po seniorów. Czas wypełniały ciekawe spotkania m.in. Klubu Podróżnika, gdzie można było wysłuchać pasjonującej relacji z podróży do Ziemi Świętej i Klubu Powiększania Wyobraźni, gdzie rozmawiano o sztuce, zapoznając się z warsztatem artysty plastyka.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Młodzież wzięła udział w lekcjach bibliotecznych o Liberaturze, kulturze łemkowskiej czy etapach powstawania filmu. Dodatkowo czytelnicy MBP wymienili się książkami, biorąc udział w Książkobraniu, a Książkowy second hand pozwolił im cieszyć się zakupem taniej książki. Seniorzy odwiedzający filie biblioteczne także znaleźli zakątek dla siebie, rozmawiając we wspólnym gronie i wymieniając się własnymi doświadczeniami.

Dziecięca strona Tygodnia Bibliotek również zainteresowała odwiedzających Oddział dla Dzieci oraz filie biblioteczne. Podczas finału Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży wyłoniono laureatów i uhonorowano ich prace. Najmłodsi mieli okazję by obejrzeć stare bajki kliszowe podążając tropem dzieciństwa swoich rodziców oraz dziadków. Seans bajania na ścianie w bibliotecznym zaciszu przypadł do gustu przedszkolakom, a „Awantura w Zwierzątkowie” wywołała na twarzach dzieci mnóstwo emocji.

Odbyły się pierwsze pasowania małych uczestników wiosennej edycji akcji „Zostań czytelnikiem!” Do biblioteki zawitał Jasielski Uniwersytet Dziecięcy i mali adepci wiedzy połączonej z dobrą zabawą jak na prawdziwych studentów przystało, poznali zakątek książki. Uczniowie SP nr 1, 2 i 4 mieli okazję wziąć udział w kreatywnych warsztatach filmu animowanego i stworzyć przepiękną bajkę o Jaśle, którą już niebawem będzie można obejrzeć na stronie internetowej biblioteki. Odbyła się gra uliczna tropem Janusza Korczaka. Nie zabrakło także licznych konkursów i łamigłówek sportowych oraz kreatywnych zajęć plastycznych.

Zwieńczeniem dziecięcej strony Tygodnia Bibliotek był Piknik Sportowy, podczas którego najmłodsi wykazali się sprytem „zwinnej małpki” i brawurowo przeszli przez szereg kolorowych konkurencji sprawnościowych.

Wszystkie atrakcje przygotowane przez MBP podczas Tygodnia Bibliotek cieszyły się zainteresowaniem i niosły radość uczestniczącym. Zachęcamy do zapoznania się z innymi propozycjami, kierowanymi do dorosłych, dzieci i młodzieży na nowej stronie internetowej biblioteki: www.mbp.jaslo.pl

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE