Kultura | rozrywka | edukacja

Z pieśnią przez dzieje Ojczyzny

„Naród, który przestaje śpiewać traci swój niepowtarzalny charakter” to hasło koncertu pieśni patriotycznych i żołnierskich, który odbył się 9 maja br. w Jasielskim Domu Kultury. Wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej w Jaśle.

Koncert pieśni patriotycznych
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Podczas koncertu chór pod dyrekcją Lucyny Szarek, zespół wokalny prowadzony przez Edytę Halerz i soliści I Gimnazjum (w sumie blisko 80 uczniów) zaśpiewali utwory towarzyszące Polakom w czasie ważnych wydarzeń dziejowych.

Bardzo cieszymy się, że I Gimnazjum, młodzież przyjęła zaproszenie, aby tutaj w Jasielskim Domu Kultury zaprezentować ten koncert. Te pieśni, które wrosły w krajobraz historyczny Polski są wciąż śpiewane, są wciąż bliskie sercu nie tylko ludzi dojrzałych, ale i młodzieży. To bardzo ważne, bo to znaczy, że słowo Ojczyzna, Polska, nie jest pustym słowem – powiedziała Helena Gołębiowska, dyr. JDK zapraszając publiczność do wysłuchania koncertu.

Jej słowa potwierdzili Marek Miśkiewicz z kl. II h i Wojciech Hałucha z kl. II i, którzy wcielili się w rolę konferansjerów. – My młode pokolenie wiemy, że jesteśmy spadkobiercami pamięci o tych, którzy walczyli o niepodległość i wolność naszego kraju. Czujemy się odpowiedzialni za przekazywanie prawdy o ich bolesnych losach. Szanujemy naszych przodków oraz ich dokonania – mówili.

Młodzież zaprezentowała koło 30 dobrze znanych (m.in. „Marsz Pierwszej Brygady”, „Przekwitały pąki białych róż”, „Nie szumcie wierzby nam”, „Wojenko, wojenko”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Hej strzelcy wraz”, „Przybyli ułani”, „Żeby Polska była Polską” i „Czerwone maki”), jak się okazało, nie tylko starszemu pokoleniu pieśni i piosenek patriotycznych, żołnierskich i partyzanckich. Widownia śpiewała razem z młodymi artystami, a w niejednym oku łza się zakręciła na wspomnienie spotkań rodzinnych i towarzyskich, które były okazją do wspólnego śpiewania tych utworów.

Prowadzący koncert przybliżyli słuchaczom m.in. historię rozpoczynającego koncert polskiego hymnu narodowego i pretendującej do tej roli „Roty”. „Mazurek Dąbrowskiego” powstał w okresie zaborów jako pieśń patriotyczna. Słowa napisał Józef Wybicki w Reggio we Włoszech dla legionów Jana Henryka Dąbrowskiego. W 1925 roku sejm postanowił że utwór ten będzie hymnem Polski. „Rotę” napisała Maria Konopnicka w proteście przeciwko prześladowaniu polskich dzieci w zaborze pruskim. Pieśń do melodii Feliksa Nowowiejskiego po raz pierwszy została wykonana publicznie 15 lipca 1910 roku, na uroczystości odsłonięcia pomnika grunwaldzkiego w Krakowie, zorganizowanej w rocznicę 500-lecia bitwy pod grunwaldem.

Na zakończenie, spontanicznie głos zabrał dyrektor Gimnazjum nr 1 im. św. Jadwigi Królowej Kazimierz Mikrut, który – jak podkreślił – nie planował wystąpienia, ale czułby się nieswojo, gdyby nie podziękował, szczególnie młodzieży, za tak wspaniały koncert. – Mamy piękną patronkę, i myślę, że ci uczniowie dzisiaj potwierdzili, że to zaszczytne imię potrafią uszanować – mówił. – To wspaniała młodzież. (…) Potrafią śpiewać o Polsce, o wartościach, potrafią mówić o patriotyzmie. Oni dzisiaj swoją postawą potwierdzili, że naprawdę wiedzą, co to jest Ojczyzna, Polska, patriotyzm i, że te dawne wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna, są im nieobce.

Koncert przygotowały: Lucyna Szarek, Edyta Halerz, Elżbieta Dubiel i Dorota Sajdak, wspólnie z dyrekcją i pracownikami Jasielskiego Domu Kultury.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE