Kultura | rozrywka | edukacja

Do końca lipca w Galerii JDK: „Wiśniowa pachnąca malarstwem”

Wystawę poplenerową „Wiśniowa pachnąca malarstwem IV” można – do końca lipca br. – oglądać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury.

Wiśniowa pachnąca malarstwem
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Na wystawie prezentowanych jest ponad 30 obrazów – olei, pasteli i akwarel – 23 autorów z Polski, Słowacji i Ukrainy, powstałych podczas IV pleneru malarskiego, zorganizowanego w lecie ubiegłego roku przez Gminę Wiśniowa i Towarzystwo im. Zygmunta Mycielskiego. Plenery malarskie w Wiśniowej odbywają się roku 2008. W ubiegłym roku po raz pierwszy na plener zostali zaproszeni nie tylko artyści polscy, ale także ukraińscy i słowaccy.

Wiśniowa, to miejscowość, która obrosła w tradycje kulturalne. Ich początków szukać należałoby w roku 1867, kiedy to Wiśniowa stała się własnością Franciszka Mycielskiego. A Mycielscy, to byli mecenasi kultury, wspierający i goszczący artystów takiej miary jak Jan Cybis, Józef Czapski, Tytus Strzyżewski, Leon Kwistek, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Tadeusz Stryjeński. To tylko kilka z wielkich nazwisk ludzi, którzy na stałe wrośli w kulturę polską, a którzy przebywali na tak zwanych wakacjach wiśniowskich – mówiła Helena Gołębiowska, dyr. JDK, otwierając wystawę. – To było kiedyś, w latach trzydziestych, czterdziestych ubiegłego wieku. Ale mieszkańcy Wiśniowej, ludzie związani z kulturą, kochający swoją małą ojczyznę postanowili nawiązać do tych wspaniałych tradycji ubiegłego wieku i wznowić w Wiśniowej takie spotkania, tym razem w postaci plenerów malarskich.

Wernisaż rozpoczął koncert Georga Philippa Telemanna w wykonaniu zespołu „Ad Libitum” JDK, pod kierunkiem Macieja Wulwa. Nawiązując do koncertu, swoimi refleksjami na temat sztuki, jej wielowymiarowości i oddziaływania na człowieka, podzielił się z gośćmi wernisażu Andrzej Szypuła, prezes Towarzystawa im. Zygmunta Mycielskiego. Marcin Kut, zastępca wójta Wiśniowej, kierownik organizacyjny plenerów malarskich w Wiśniowej, przybliżył historię i ideę organizowania plenerów, zaznaczając, że bez współpracy i zaangażowania wielu życzliwych ludzi, tak dużego przedsięwzięcia nie udałoby się realizować.

***

Autorzy obrazów prezentowanych w JDK: Jakub Ataman, Janina Berdak, Stefan Berdak, Jerzy Biernat, Józef Gazda, Emilia Kaminska, Jozef Kaminsky, Jan Kardaś, Jacek Kawałek, Anna Korzec, Dorota Magryś, Agnieszka Pasek, Mikołaj Puzizin, Andrzej Pęckowski, Wiesław Plezia, Wołodymyr Romaniv, Anna Maria Szarek, Andrzej Szewczyk, Barbara Bokota – Tomala, Jerzy Tomala.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE