Kultura | rozrywka | edukacja

Niezapomniane filmowe szlagiery Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza

Któż z nas nie zna przebojów muzycznych skomponowanych do telewizyjnych hitów m.in. „Stawki większej niż życie”, „Janosika”, „Wojny domowej” czy „Czterdziestolatka”? Twórczość Jerzego DUDUSIA Matuszkiewicza docenił lokalny samorząd nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

W Jasielskim Domu Kultury, podczas koncertu „Tylko wróć”, przypomniano niezapomniane utwory, których autorem jest urodzony w naszym mieście Jerzy DUDUŚ Matuszkiewicz. W uznaniu potężnego dorobku kulturalnego i w celu utrwalenia działalności przyszłym pokoleniom Rada Miejska nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Dokument został publicznie odczytany przez przewodniczącą Rady Elżbietę Bernal.

Postać DUDUSIA przybliżył zebranym materiał filmowy zrealizowany przez Piotra Jurysia z Kancelarii Burmistrza Miasta Jasła. – Jeszcze kilka tygodni temu obecność na tym koncercie chciał uświetnić Jerzy DUDUŚ Matuszkiewicz. Ze względu na stan zdrowia i szereg przyczyn osobistych nie jest możliwe, żeby był dzisiaj z nami, ale chcieliśmy Państwu tą niezwykłą osobowość przedstawić w taki sposób, jaki jest możliwy dzięki nowoczesnej technologii. Byliśmy razem z Tomkiem Kasprzykiem kilkakrotnie w domu państwa Matuszkiewiczów i przy jednej z wizyt mieliśmy okazję nakręcić materiał filmowy, który za zgodą Jerzego DUDUSIA Matuszkiewicza chcieliśmy Państwu przedstawić. Myślę, że materiał pozwoli nam się zjednoczyć duchowo z naszym honorowym obywatelem. – powiedział podczas koncertu burmistrz Andrzej Czernecki.

Artysta skierował na jego ręce okolicznościowy list, w którym napisał: „Pragnę wyrazić wielkie podziękowanie za tak zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, który został mi nadany. Cieszę się ogromnie, że mój dorobek muzyczny będzie udostępniony słuchaczom, obywatelom mojego rodzinnego miasta, w formie koncertu. Równocześnie ubolewam nad faktem, że nie mogę uczestniczyć w tak ważnych dla mnie wydarzeniach z powodu złego stanu zdrowia. Również moja żona, która mnie wspomaga w moich dolegliwościach, jest obecnie w bardzo złym stanie zdrowia i na mnie spadł obowiązek zarządzania domem. Toteż chciałbym przekazać najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom Jasła. Będę duchem z Wami, gdy będziecie słuchać mojej muzyki. A w szczególności doceniam wielkie serce pana burmistrza i zainteresowanie się z wielką serdecznością moją osobą. Przesyłam wiele serdecznych fluidów dla wszystkich uczestników koncertu, a dla pana i małżonki wyrażam ogromną wdzięczność i życzenia dalszego pięknego zarządzania moim rodzinnym miastem Jasłem. Szczerze wzruszony Jerzy DUDUŚ Matuszkiewicz”.

Tematy muzyczne zostały profesjonalnie opracowane przez Annę Serafińską i Janusza Szroma oraz muzyków z zespołu „The Jobers” pod kierownictwem Marcina Partyki.

Spotkanie odbyło się w ramach cyklu imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Jasła.

Poniżej przypominamy motyw muzyczny z serialu „Stawka większa niż życie”:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE