Kultura | rozrywka | edukacja

W JDK: paryskie klimaty

Na niezwykły muzyczny spacer po najpiękniejszych zakątkach Paryża zaprosił wielbicieli piosenki francuskiej Janusz Zbiegieł, wokalista i aktor, który w minioną sobotę (2 bm.) wystąpił w Jasielskim Domu Kultury w koncercie „Paryżu kocham cię”.

Koncert piosenki francuskie
Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

Paryż niezaprzeczalnie kojarzy nam się z miastem zakochanych, a to dzięki swojemu wspaniałemu klimatowi, mieszaninie kolorów, języków, nacji, kafejkom wprost na ulicy, a przede wszystkim dzięki muzyce. To miasto sztuki i artystów – mówił gospodarz programu Jędrzej Ciszewski. Konferansjer i piosenkarz razem poprowadzili słuchaczy w świat paryskiej cyganerii, romantycznych zaułków, wąskich, klimatycznych uliczek, kabaretów, teatrzyków i rozrywki, na Montmartre, na bulwary nad Sekwaną, z rozświetlonym nocą Łukiem Triumfalnym w tle, pod wieżę Eiffla oraz do Moulin Rouge i sali Olimpii, gdzie występowali najwięksi artyści sceny wokalnej, m.in.: Edith Piaf, Jacques Brel, Charles Aznawour, Gilbert Becaud, Lucjano Pavarotti, a z Polaków – Anna German, Wioletta Willas, Ewa Demarczyk i Krzysztof Klenczon.

Yan Zbiegiel (Janusz Zbiegieł), artysta od kilkunastu lat związany z teatrami we Francji, Niemczech oraz w Polsce, zaśpiewał w JDK największe przeboje m.in. Jacques’a Brela i Serge’a Reggiani, melodyjne, liryczne, poruszające serce, które trudno dziś usłyszeć w radio czy w telewizji. W niezwykłej, kameralnej atmosferze, stworzonej dzięki przeniesieniu widowni na scenę, zabrzmiały m.in.: „Wstydem jest płakać”, Moja ostatnia wola”, Kochałbym cię”, „Burżuje”, „Piosenka starych kochanków”, „Nie opuszczaj mnie”, „Poszukiwanie” i „Ciastko z kremem”. Oczywiście nie obeszło się bez bisów.

Koncert był prawdziwą gratką dla miłośników piosenki francuskiej, którzy zgotowali artyście gorącą owację.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE