Informacje

Ostrzeżenie o burzach z gradem

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że 11 lipca od godz.18 do 12 lipca do godz. 15 przewiduje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym oraz lokalnych burz. Prognozowana wysokość opadów od 20 do 30 mm, w burzach punktowo do 40 mm. Wiatr podczas burz osiągnie w porywach do 75 km/h. Miejscami możliwy grad.

Burze mogą spowodować szkody w drzewostanie; utrudnienia w komunikacji; uszkodzenia budynków; straty w uprawach rolnych, zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych; zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów, zagrożenie pożarowe oraz lokalne podtopienia.

W związku z ostrzeżeniem uprasza się o dokonanie zabezpieczenia mieszkań i domów oraz innego mienia przed silnymi burzami (pozamykanie okien, drzwi, uprzątnąć meble ogrodowe), usunięcie samochodów z okolic drzew, dostosowanie prędkości jazdy pojazdów samochodowych do warunków atmosferycznych lub zjechać na parking, zabezpieczenie przedmiotów mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa (przedmioty na balkonach, parapetach okien itp.) pod wpływem silnych podmuchów wiatru.

(Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE