Na drogach

Wystrzegajmy się oszustów

Po wizycie oszusta, starsza mieszkanka Jasła straciła złotą biżuterię. Pokrzywdzona zaufała nieznajomemu mężczyźnie podającemu się za pracownika administracji bloku i wpuściła go do mieszkania. Przestrzegamy przed tym zagrożeniem.

POLICJA
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

W miniony piątek do drzwi mieszkania 83-letniej mieszkanki Jasła zapukał nieznajomy. Mężczyzna poinformował starszą panią, że jest z administracji bloku i przyszedł zamontować czujniki dymu. Gdy został wpuszczony do środka, wykorzystał nieuwagę pokrzywdzonej i podczas rzekomego sprawdzania drożności kanałów wentylacyjnych ukradł z jednego z pokoi złotą biżuterię. Gdy do domu wróciła córka 83-letniej kobiety, złodziej szybko wybiegł z mieszkania.

Policja przestrzega przed tym zagrożeniem. Rozmawiajmy z naszymi bliskimi, jak i sąsiadami, którzy są ludźmi w podeszłym wieku, że to oni są najczęściej narażeni na działania oszustów oraz złodziei mieszkaniowych. Właśnie starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie wybierają na swoje ofiary. Starają się wzbudzić zaufanie gospodarzy i próbują przede wszystkim wejść do mieszkania, a kiedy już zostaną wpuszczeni inscenizują różne sytuacje, by odwrócić uwagę domowników po to, aby spenetrować mieszkanie i dokonać kradzieży.

Zachowajmy ostrożność i bądźmy przezorni. Jeżeli nabierzemy jakichkolwiek podejrzeń, nie wpuszczajmy nieznajomych do mieszkań, nie przekazujmy im również żadnych pieniędzy. Niezwłocznie poinformujmy o tym Policję. Pamiętajmy, że mamy prawo wylegitymować takie osoby, zadzwonić do reprezentowanej przez nie instytucji i sprawdzić ich wiarygodność.

Zwracajmy również uwagę na osoby obce przebywające na klatkach schodowych, w pobliżu naszego domu, sąsiedztwa. Jeżeli zachowują się podejrzanie nie wahajmy się zadzwonić pod nr 997!

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE