Sport | rekreacja | turystyka

3 września ruszają treningi judoków UKS „MOSiR”

Klub Judo UKS „MOSIR” JASŁO działa od 1993 roku. Od początku swojego istnienia podstawową dziedziną działalności klubu jest prowadzenie szkolenia sportowego z zakresu judo. Obecnie trenuje w naszej sekcji 135 zawodników i zawodniczek.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Co roku organizujemy dwa turnieje: cyklicznie odbywający się Międzynarodowy Mikołajkowy Turniej Judo oraz Wyszehradzki Festiwal Sportu, na których rywalizowało po 200 zawodników.

Od września 2011 roku utworzyliśmy sekcję „SPRAWNY PRZEDSZKOLAK”, w której uczestniczyło 34 dzieci w wieku 5-6 lat. Największy nacisk w tej sekcji był na ćwiczenia ogólnorozwojowe (przewroty, gwiazdy – ogółem wzmocnienie całego ciała itp.), jak również uczyły się bezpiecznego upadania i podstawowych elementów judo.

Prowadzimy również grupę naborową, w której dzieci uczą się podstaw judo, z dużą ilością ćwiczeń ogólnorozwojowych. W sekcjach grupy średniej i zaawansowanej nasi zawodnicy ciężko pracują, aby zdobywać dla naszej sekcji wiele medali na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Nasz klub również stwarza możliwość rozwoju dzieci w innych dyscyplinach sportowych. Zorganizowana została nauka i doskonalenie stylów pływackich na Krytej Pływalni w Jaśle, gdzie co sobotę uczyliśmy się i udoskonalaliśmy style pływackie. W okresie zimowym jest organizowany obóz narciarskich, podczas którego dzieci uczą się i udoskonalają jazdę na nartach pod okiem instruktorów. Podczas sezonu letniego są organizowane obozy letnie.

Zajęcia w okresie początkowym to głównie zabawa.

Przyświeca nam zasada: od zabawy do sportu. Na naszych zajęciach dzieci nie mają czasu się nudzić. Przez pierwsze 2-3 lata treningi są nastawione głównie na ćwiczenia ogólnorozwojowe pobudzające wszystkie patie mięśni. Ćwiczenia bazują na podstawowych elementach z zakresu judo (głównie techniki padów) i gimnastyki: przewroty, przerzuty, stania na głowie, mostki itp. Wykorzystywane przez trenera gry i zabawy ruchowe mają na celu przygotowanie dzieci do podjęcia treningu judo. Celem zajęć jest także uodpornienie dzieci na kontakt cielesny z innymi dziećmi. Jest tu dużo przepychania, przeciągania i wypychania. Dzieci turlają się i ugniatają jeden po drugim. Już po kilku treningach rodzice widzą pozytywne efekty. Dzieci nabierają odporności na ból, przestają się przejmować zderzeniem z innym dzieckiem. Mata do judo, na której trenują jest dość twarda, za to sprężysta, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń. Jednak pierwsze upadki, choć bezpieczne, są jednak odczuwalne i do tego też trzeba się przyzwyczaić. 

Uczymy jak ułożyć ciało czy jak chronić głowę podczas upadków. Duża ilość zabaw z czołganiem, pełzaniem wpływa na wzmocnienie wszystkich mięśni szkieletowych, które są odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę. Wiele dyscyplin sportu poprzez swój trening prowadzi do rozwoju tylko niektórych partii mięśniowych. Judo to rozwój równomierny. A w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym to najlepsza gimnastyka korekcyjna. Poza umiejętnościami technicznymi oraz przygotowaniem sprawnościowym dużą wagę przywiązujemy do kształtowania strony psychicznej. Takie cechy emocjonalne jak: wiara w osiągnięcie sukcesu, nieustępliwość w dążeniu do celu, cierpliwość, poczucie obowiązku to cechy charakteryzujące adeptów judo.

Zajęcia w grupach początkujących Judo są wspaniałym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, a także receptą na wychowanie zdrowych i silnych dzieci, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jak wspaniale bawią się dzieci mogą osądzić rodzice, którym ogromną frajdę sprawia obserwowanie zajęć.

Zdając sobie sprawę z tego, że w sportowym judo zostaną tylko nieliczni, początkowy etap szkolenia prowadzimy tak, aby nasi wychowankowie otrzymali przygotowanie ogólne na jak najwyższym poziomie, co umożliwi im kontynuacje kariery w dowolnej dyscyplinie sportowej.

  • WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY WE WTORKI I CZWARTKI OD 16:30 – 17:30 (mała hala MOSIR Jasło)
  • Grupa „SPRAWNY PRZEDSZKOLAK” – 5-6 LAT – WTOREK godz. 15:30 (MAŁA HALA MOSIR)

    Wszelkie informacje udziela:
    Trener: mgr Michał Czarnecki (tel. 608215779)

    (UKS „MOSiR” Judo Jasło)

    SŁOWA KLUCZOWE