Kultura | rozrywka | edukacja

Lisowianki wyróżnione na ogólnopolskim konkursie!

W dniach siódmy – dwunasty sierpnia 2012 w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych – XLVI Sabałowe Bajania. Wyróżnienie na festiwalu zdobył zespół „Lisowianki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.

Lisowianki
Fot. © ARCHIWUM ZESPOŁU

W tegorocznym festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej wzięły udział grupy śpiewacze, gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy i starostowie weselni z województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego.

Komisja w składzie: mgr Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, dr Artur Czesak – dialektolog, mgr Benedykt Kafel – etnograf, mgr Dorota Majerczyk – etnolog i dr Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy, oceniała uczestników konkursu w trzech kategoriach wiekowych – dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej.

Corocznie organizatorzy dbają o wyskoki poziom artystyczny, stosowny do rangi imprezy. Sama możliwość występu na tym prestiżowym festiwalu jest już dużym zaszczytem. W ramach 46 „Sabałowych Bajań” na scenie zaprezentował się zespół śpiewaczy „Lisowianki” z Lisowa. Panie po wykonaniu „ Łoj ne wom babko jabłko”, „Duszkiem dziewczyno” i „W moim ogródeczku” zostały nagrodzone gromkimi brawami pozostałych uczestników konkursu. Wyróżnione przyznane przez jury Festiwalu Folkloru Polskiego 46 „Sabałowych Bajań” jest niewątpliwie dużym sukcesem zespołu.

Zespół Ludowy „Lisowianki” powstał w 1977 r. Inicjatorkami jego powołania były: Genowefa Szafasz, Kazimiera Zięba, Julia Zięba i Gminny Ośrodek Kultury w Skołyszynie. Działalność zespołu „Lisowianki” to żywa dokumentacja muzyki i śpiewu ludowego. Zespół ciągle doskonali swój warsztat artystyczny, dba o swój wizerunek i promocję kultury ludowej.

Obecny skład: Maria Zięba, Zofia Kędzior, Małgorzata Furmanek, Stanisława Sarnecka, Halina Dziedzic, Teresa Ryba, Maria Wszołek, Ewa Dziedzic, Stefania Filus, Bernadeta Furmanek i Józef Zięba. Opiekunem grupy jest Jadwiga Szarek – instruktor muzyki GOKiCz w Skołyszynie.

(GOKiCz w Skołyszynie)

SŁOWA KLUCZOWE