Sport | rekreacja | turystyka

Pierwszy sierpniowy weekend pod znakiem motoryzacyjnej adrenaliny

Już po raz jedenasty Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego był organizatorem Zlotu Samochodów Terenowych 4×4. W pierwszą sobotę i niedzielę sierpnia do malowniczo położonej gminy Osiek Jasielski przyjechało dwadzieścia jeden załóg, gdzie przy dopingu dziesiątek kibiców zawodnicy rywalizowali o miano najlepszego off-roadowca południowo-wschodniej Polski.

XI Zlot Samochodów Terenowych 4x4 Załęże
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Czterdziestu dwóch śmiałków (załogę tworzyli: kierowca oraz pilot) zmierzyło się z trudną technicznie trasą zlokalizowaną na terenie wyrobiska żwirowego w miejscowości Osiek Jasielski. Przygotował ją i wyznaczył w terenie Bogusław Muszański z sekcji „Traper 4×4” przy Jasielskim Klubie Motorowym i Ratownictwa Drogowego. W ciągu dwóch dni odbyło się pięć przejazdów (cztery w klasie sportowej i jeden w klasie turystyczno-przeprawowej) z odpowiednimi modyfikacjami trasy pod kątem umiejętności zawodników i atrakcyjności dla kibiców.

Zmagania odbywały się przy różnych warunkach atmosferycznych: w sobotę przez cały dzień świeciło słońce, natomiast w niedzielę kilka załóg pokonywało wyznaczone odcinki przy rzęsistych opadach deszczu. Nie wszystkim jednak udało się pokonać strome wzniesienia. Część samochodów z napędem terenowym grzązło w błocie, tracąc cenne sekundy do rywali. Choć jak przyznaje prezes JKMiRD Józef Biernacki, główną ideą imprezy jest integracja środowiska motoryzacyjnego, a nie „walka” o tytuły.

FOTOGALERIA:
XI Zlot Samochodów Terenowych 4×4 w Załężu – dzień pierwszy (zdjęć: 134)
XI Zlot Samochodów Terenowych 4×4 w Załężu – dzień drugi (zdjęć: 110)

Załogi reprezentowały kluby: RBR Off Road Team z Brzozowa, Suzuki 4×4 ze Strzyżowa, Kolbuszowa 4×4, Team Tarnów, Rzeszów 4×4, Łamidyfry oraz Jasielski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego. A w terenie można było obserwować m.in. Nissany Patrole, Jeepy Wranglery, Mitshubishi Pajero czy Suzuki Samurai-e.

W klasie sportowej tryumfowała załoga startująca z numerem trzecim: Waldemar Chochołek i Marcin Trzeciak (JKMiRD) na Nissanie Patrolu. Drugie miejsce zajęli: Wacław Florczak i Krzysztof Lasek (RBR Off Road Team Brzozów) na Jeepie Wranglerze, zaś trzecie: Sławomir Haczela i Wojciech Malita (Suzuki 4×4 Strzyżów) na Suzuki. Sklasyfikowano łącznie dziesięć załóg.

Klasę turystyczną wygrała załoga, która w Zlocie miała numer startowy dziewięć: Mariusz Mróz i Marcin Maciaszek (niezrzeszeni) na Nissanie Patrolu. Na drugim miejscu uplasowali się: Leszek Czechowicz i Andrzej Lidwin (JKMiRD) na Nissanie Patrolu, a na trzecim: Radosław Cierpiak i Tomasz Cierpiak (RBR Off Road Team Brzozów) na Jeepie Cherokee. Sklasyfikowano łącznie jedenaście załóg.

Pozostałe załogi gospodarzy (Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego) uplasowały się odpowiednio: Sławomir Cichacz i Jakub Duduś – VI miejsce w klasie sportowej; Dariusz Zawisza i Konrad Józefczyk – VIII miejsce w klasie sportowej.

Klasyfikację klubową zwyciężył: RBR Off Road Team z Brzozowa. Drugie miejsce przypadło Jasielskiemu Klubowi Motorowemu i Ratownictwa Drogowego, trzecie: Suzuki 4×4 Strzyżów.

Organizatorzy przygotowali dla zwycięzców puchary, medale oraz nagrody, ufundowane przez sponsorów Zlotu: Argus Jasło sp. z o.o.; Jasielskie Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane „ELA” sp. z o.o. Jasło, Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku Oddział w Jaśle; Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Dębowcu; Drukarnię TEGEL Krzysztofa Libuszowskiego w Jaśle; Firmę „Wod-kan-gaz” Adama Krzyżaka z Wolicy; Grzegorza Szudego z Dębowca; firmę „ELEKT” Czesława Fiałkiewicza z Jasła oraz firmę „Piaski-żwiry-klińce” Bogusława Muszańskiego; posłów na Sejm RP: Marka Rząsę i Piotra Tomańskiego oraz europosłankę Elżbietę Łukacijewską.

Ta na ręce prezesa Klubu Józefa Biernackiego przesłała okolicznościowy list, w którym napisała m.in. „Pragnę zaznaczyć, iż z wielką radością wspieram inicjatywy, które poprzez swoją unikatowość stanowią wspaniałą promocję naszego województwa. Poprzez organizację tego typu wydarzeń nie tylko mieszkańcy, ale również turyści mogą korzystać z bogatej oferty wakacyjno-rozrywkowej oferowanej przez nasz Region. Dzięki takim przedsięwzięciom grono sympatyków Podkarpacia wciąż się powiększa, a turyści, którzy raz zawitali w nasze strony, ponownie odwiedzają te wspaniałe okolice.”

Imprezę w całości przygotowali i obsłużyli nieodpłatnie pasjonaci z Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego: Roland Szafarz – dyrektor Zlotu, Józef Biernacki – przewodniczący Zespołu Sędziów Sportowych, Krzysztof Godek i Marian Baran – członkowie Zespołu Sędziów Sportowych, Magdalena Adam – kierownik Biura Zlotu, Bogusław Muszański – kierownik ds. zabezpieczenia tras Zlotu, Wiesław Pająk – kierownik Badania Kontrolnego, Jerzy Adam – kierownik Komisji Obliczeń, Lucjan Bartuś – zastępca kierownika zabezpieczenia Zlotu, Mateusz Domaradzki – ratownik drogowy, Marcin Betlej – sędzia. Wsparli ich druhowie z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w: Załężu, Osieku Jasielskim i Świerchowej oraz Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. Jerzego Tarkowskiego z Jarosławia.

Portal regionalny terazJaslo.pl był jednym z patronów medialnych IX Zlotu Samochodów Terenowych 4×4 w Osieku Jasielskim i Załężu.

DO POBRANIA:
Oficjalne wyniki Zlotu (.pdf)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE