Kultura | rozrywka | edukacja

Szkło, przez które można obserwować świat

21 sierpnia 2012 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Klubowicze dyskutowali o książce Andresa Trapiello „Żywoty Cervantesa”.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Fot. © MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W JAŚLE

Już sam tytuł wskazuje jak bogate musiało być życie autora „Don Kichota”. I rzeczywiście, począwszy od mrożących krew w żyłach pojedynków, poprzez nieudane małżeństwo, żołnierską tułaczkę aż po pobyt w więzieniu. Cervantes tworzy w siedemnastowiecznej Hiszpanii za panowania Filipa II a tworzywem, z którego czerpie są własne doświadczenia i wnikliwe obserwacje bystrego umysłu.

Czytelnikowi nie zostawia złudzeń, co do pojmowania własnej twórczości: Nie jestem skromniś, ani hipokryta, chcę uznania i pochwały za to wszystko, co stworzyłem i co można przeczytać.

Obecna na spotkaniu B. Tora powiedziała: Trapiello uczynił w książce bardzo trafną uwagę: „Humor, podobnie jak ironia, to jedyne szkło, przez które może obserwować świat człowiek sponiewierany i smutny. Człowiek skrzywdzony przez życie i przez ten zewnętrzny świat”. Ironia i humor użyte przez Cervantesa w jego powieściach są właśnie nim samym.

R. Kolanko, zaintrygował cytat „(…)człowiek tylko wtedy jest większy od innych, gdy potrafi czegoś więcej niż inni dokonać”.

T. Furmanek-Wnęk spodobała się formuła – „Miej cierpliwość i przetasuj”, odnosząca się do życia jak do gry.

A. Ziaja idąc tropem autora biografii, zadał zebranym pytanie, czy książki mogą uczynić ludzi szczęśliwymi? Literatura bardziej uszczęśliwia twórcę niż czytelnika – odpowiedziała T. Furmanek-Wnęk.

Tymczasem Z. Wojdyła podała przykład swojej wnuczki, którą książka „Świat Zofii” nakłoniła do wyboru studiów filozoficznych. Wiele w „Żywotach” domniemań i znaków zapytania, które jednak Trapiello uzupełnia językowym kunsztem. Jeśli do tego dołożyć panoramę dziejów Hiszpanii, książka może być przystępnym podręcznikiem historii literatury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE