Na drogach

Akcja „Pasy” w powiecie jasielskim

Od rana policjanci jasielskiej drogówki zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Funkcjonariusze sprawdzają również czy przewożone w samochodzie dzieci są zapięte w fotelikach ochronnych.

POLICJA
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dziś od rana policjanci jasielskiej drogówki po raz kolejny prowadzą działania „Pasy”. Celem tej cyklicznej akcji jest poprawa bezpieczeństwa podróżujących drogami naszego powiatu. W trakcie kontroli pojazdów policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców i pasażerów, którzy nie używają pasów oraz na zgodny z przepisami sposób przewożenia w samochodzie dzieci.

Przypominamy – art. 39 prawa o ruchu drogowym nakazuje kierowcom i pasażerom zapinanie pasów bezpieczeństwa. Z tego obowiązku zwolnieni są:

•osoby, które mają orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów,
•kobiety o widocznej ciąży,
•kierujący taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,
•instruktor lub egzaminator podczas szkolenia lub egzaminowania,
•policjant, funkcjonariusz ABW, AW, SWW, SKW, CBA, SG, inspektor kontroli skarbowej, funkcjonariusz celny i Służby Więziennej, żołnierz Sił Zbrojnych RP – podczas przewożenia osoby zatrzymanej,
•funkcjonariusz BOR podczas wykonywania czynności służbowych,
•zespół medyczny w czasie udzielania pomocy medycznej,
•konwojent podczas przewożenia wartości pieniężnych,
•osoba chora lub niepełnosprawna przewożona na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Ten sam artykuł mówi również o tym, że: w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

Kierowca, który nie zapina pasów albo przewozi pasażera, który nie zapiął pasów, popełnia wykroczenie. Policjant może nałożyć na niego mandat karny w kwocie 100 złotych. Kierowca otrzyma też 2 punkty karne. 100 złotych kosztuje również przewożenie pasażerów, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa. W tym przypadku kierowca otrzyma 1 punkt karny.

Niezapinanie pasów bezpieczeństwa i brak specjalnych fotelików do przewożenia dzieci jest podstawową przyczyną wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych.

Prowadzone badania wskazują, że używanie pasów bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko odniesienia śmiertelnych obrażeń u osób siedzących na przednich fotelach samochodu o 45 %, a ryzyko powstania ciężkich obrażeń nawet o 50 %.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE