Kultura | rozrywka | edukacja

Filmowe akcenty Festiwalu Poezji i Prozy (zapowiedź)

Pod naszym patronatem

Czym jest scenariusz, jakie są jego punkty zwrotne, jak budować akcję poprzez dialogi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą uczestnicy warsztatów literacko-filmowych, prowadzonych przez Zbigniewa Masternaka, prozaika, autora scenariuszy filmowych, dramaturga. Artysta odwiedzi Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach VII Festiwalu Poezji i Prozy.

Zapowiedź Wydarzenia Zapowiedź Wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Zbigniew Masternak zadebiutował w 2000 r. na łamach Twórczości dwoma opowiadaniami Niech żyje wolność i Posąg Emeryka. W 2006r. ukazał się jego debiut książkowy – powieść Niech żyje wolność oraz druga powieść Chmurołap, a w 2008 r. ukazała się trzecia powieść Scyzoryk. Trzy pierwsze księgi Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które zostały wydane w jednym tomie, tworzą wieloczęściowy autobiograficzny cykl Księstwo. Na podstawie tego cyklu reżyser Andrzej Barański zrealizował film pod tym samym tytułem. Polska premiera filmu Księstwo odbyła się w czerwcu 2011r. podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a premiera światowa odbyła się w lipcu 2011r. się podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Karlovych Varach.

Warsztaty literacko-filmowe ze Zbigniewem Masternakiem odbędą się 3 października 2012 r. o godz. 10.00 w Centrum Informacji Lokalnej MBP w Jaśle. Zapisy przyjmujemy: tel. 13 446 26 02 w. 36 lub mail: aktywni@mbp.jaslo.pl. Ilość miejsc ograniczona.

Po południu odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem, który opowie o swojej twórczości, o przygodzie z piłką nożną oraz o pracy przy scenariuszach filmowych i filmie. Podczas spotkania zaprezentuje również film Andrzeja Barańskiego, który powstał na podstawie jego książki.

Projekcja filmu „Księstwo” oraz spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem odbędzie się 3 października 2012 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Współorganizatorem VII Festiwalu Poezji i Prozy jest Jasielski Dom Kultury.

(MBP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE