Kultura | rozrywka | edukacja

Gwiazdy scen polskich w Jaśle (zapowiedź)

Wybitni aktorzy, gwiazdy popularnych programów telewizyjnych, znakomite spektakle w wykonaniu artystów najbardziej znanych scen polskich to tegoroczne Jesienne Spotkania z Teatrem w Jaśle. Już po raz czwarty Jasielski Dom Kultury zaprasza na prawdziwą teatralną ucztę.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

Krystyna Sienkiewicz, Ewa Wiśniewska, Zofia Czerwińska, Olaf Lubaszenko, Leszek Teleszyński, Artur Barciś, Anna Dereszowska, Krzysztof Tyniec, Rafał Maserak,
to tylko niektórzy ze znanych artystów, których wkrótce można będzie oklaskiwać w JDK.

Do Jasła przyjadą teatry warszawskie: Capitol, Ateneum, Scena Prezentacje, Kamienica, Finestra, Teatr Scena STU z Krakowa i Teatr Broadway ze Szczecina, z uznanymi przez publiczność i krytyków spektaklami. Na scenie JDK można będzie obejrzeć przedstawienia nie schodzące z afiszy od lat oraz nowości, które już zdobyły rozgłos. Wśród różnorodnych gatunkowo i tematycznie propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Będą efektowne widowiska musicalowe, zabawne, ale niosące też głębsze treści komedie oraz sztuki wymagające od widza większego zaangażowania intelektualnego i emocjonalnego.

12 października (piątek)
Lady Fosse 2
Teatr Capitol – Warszawa
Reżyseria: Paweł Michno
Scenografia: Dorota Banasik

To wyjątkowe show taneczne w wykonaniu artystów znanych z programu telewizyjnego „Taniec z gwiazdami”. Najlepsi polscy tancerze zabiorą widzów w szaloną podróż przez najpiękniejsze chwile w historii tańca – od lat dwudziestych do współczesności. W rytmie jazzu, rock and rolla, quickstepa i rumby elegancja miesza się z niepohamowaną energią, zmysłowość z drapieżnością, tajemnice z pragnieniami. Porywająca muzyka, wspaniałe układy choreograficzne, spektakularna oprawa widowiska – Lady Fosse 2 zaprasza do tańca z gwiazdami!
Występują: Rafał Maserak, Łukasz Czarnecki, Tomasz Barański, Marcin Olszewski, Michał Uryniuk, Magdalena Soszyńska- Michno, Ewa Szabatin, Anna Bosak, Basia Zielińska, Alesya Surova.

16 października (wtorek)
Bóg mordu Yasmina Reza
Teatr Ateneum – Warszawa
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Izabella Cywińska
Scenografia: Marcin Stajewski

Po szkolnej bójce dwóch chłopców – w wyniku której jeden z nich stracił dwa zęby – spotykają się ich rodzice. Véronique, Michel, Annette i Alain to ludzie „na poziomie”, którzy problem swych dzieci rozwiązać chcą kulturalnie i „z klasą”.

Emocje jednak biorą górę, maska kurtuazji opada, a czwórka bohaterów ujawnia gorzką prawdę o sobie.

„Bóg mordu” to najnowsza sztuka Yasminy Rezy, autorki zaliczanej do czołówki najpopularniejszych dramatopisarek we Francji. W ubiegłym roku sztuka zdobyła prestiżową nagrodę Laurenca Oliwiera dla najlepszej komedii.
reżyseria światła – Mirosław Poznański
Występują: Barbara Prokopowicz, Artur Barciś, Sylwia Zmitrowicz, Krzysztof Tyniec.

28 października (niedziela)
Oskar dla Emily Folker Bohnet i Alexander Alexy
Teatr Scena Prezentacje – Warszawa
Przekład: Jacek Kaduczak
Reżyseria: Romuald Szejd
Scenografia: Marcin Stajewski

Bohaterami sztuki są Emily i Henry – para aktorska z 45-letnim stażem i ich dostawca cateringu. Wszystkim, co łączy i dzieli parę aktorów jest teatr. Ich świat prywatny i zawodowy tak się ze sobą splatają, że w końcu nie sposób odróżnić, co jest rzeczywistością, a co tylko grą pozorów.
Występują: Ewa Wiśniewska (aktorka Teatru Narodowego), Leszek Teleszyński, Konrad Dorocha.

6 listopada (wtorek)
Księżyc i magnolie Ron Hutchinson
Teatr Scena STU – Kraków
Tłumaczenie: Klaudyna Rozhin
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska

„Księżyc i magnolie” to arcyzabawna sztuka o kulisach powstania legendarnego filmu „Przeminęło z wiatrem”. Co począć, gdy czas ucieka nieubłaganie, a scenarzysta nie przeczytał książki? Producent David Selznick podstępem zamyka reżysera i scenarzystę w swoim gabinecie i zmusza ich do karkołomnego zadania – stworzenia scenariusza w ciągu pięciu dni.

Doskonała obsada, pełnokrwiste charaktery, błyskotliwy humor, cięte dialogi, zawrotne tempo i możliwość podejrzenia kulisów produkcji „od kuchni”. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja?
Występują m.in.: Olaf Lubaszenko, Szymon Bobrowski, Barbara Kurzaj.

20 listopada (wtorek)
Zamknięty świat Catherine Aiger
Teatr Kamienica, Teatr Finestra – Warszawa
Tłumaczenie: Karolina Bikont
Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Scenografia: Dorota Kalitowicz

Kłamstwo w kłamstwie i intryga w intrydze – tak w skrócie można określić tę, dziejącą się w czterech ścianach, współczesną komedię. To kombinacje na temat miłości, przyjaźni i zwariowanych relacji rodzinnych. Wymyślne intrygi i nierozsądne kłamstewka. Recepta na nudę i wydłużające się dni singielki, której „data ważności” minęła już wielki temu. Pytania na tematy życiowe, te stawiane na początku i na końcu, a odpowiedź jedna – kłamać, ściemniać, intrygować. W ten sposób grają, a raczej igrają ze sobą i swoim życiem dwie ekscentryczne starsze panie: Lucyna i Ernestyna. I jeszcze tych dwoje młodych: znerwicowana córka Antonina i Filip – syn lekkoduch, maczający swoje nieskażone pracą rączki w brudnych interesach. Oboje sprytnie przywiązani przez Lucynę i zręcznie manipulowani. Wplątani w tę grę, sami wikłają siebie i na pozór nierozgarniętą matkę w niecodzienną przygodę. A jedynym triumfatorem w tej ostatniej rozgrywce okazuje się rzeczywistość. Rzeczywistość, która w finale zmusza Lucynę do … odpalenia wraz z mężem nieboszczykiem fajerwerków Palermo na kilkanaście godzin przed nocą sylwestrową.
Występują: Krystyna Sienkiewicz, Zofia Czerwińska, Anna Dereszowska, Rafał Cieszyński, Dariusz Taraszkiewicz.

30 listopada (piątek)
Czar Musicalu
Teatr Brodway – Szczecin

Miłośnicy musicali znajdą w tym widowisku wszystko, o najlepsze: ulubione songi, piosenki, cenione duety. A wszystko okraszone tańcem. Są tu fragmenty West Side Story, Chicago, Kabaretu, Moulin Rouge, piosenki Paula Anki, Roya Orbisona, Franka Sinatry i wiele innych przepięknych melodii, które zna i śpiewa cały świat.

Teatr Broadway – Prywatny Teatr Muzyczny Małgorzaty Obłój utworzony we wrześniu 2002 r. w Szczecinie to 30-osobowy zespół artystów, aktorów, tancerzy i wokalistów. Oferuje swoim widzom bogaty repertuar musicalowy, rewiowy i kabaretowy. Zachowuje stylistykę nawiązującą do tradycji przedwojennych teatrów muzycznych. Spektakle wykonywane są w oryginalnych wersjach muzycznych i literackich. W repertuarze ma znane wszystkim przeboje musicalowe i filmowe, piosenki z lat 20-tych i 40-tych, jak również hity kina światowego lat 60-tych i 70-tych. Wystawia spektakle gościnnie na scenach operowych, teatrów dramatycznych, amifiteatrów, centrów kultury w Polsce i Europie.

Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich teatromanów w niepowtarzalną podróż po największych polskich scenach teatralnych. Niezapomniane przeżycia gwarantowane. Z propozycji warto skorzystać, bo repertuar jest wyjątkowo interesujący, a ceny biletów niezwykle atrakcyjne.

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE