Informacje

Matka Boża Saletyńska zaprasza swoje dzieci

„Dębowiecka Matka zaprasza” – to temat przewodni wszystkich czterech dni odpustu odbywającego się w dniach 13 – 16 września br. w bazylice mniejszej Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Tegoroczny odpust jest setnym od chwili ukończenia budowy pierwszej kaplicy ku czci Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

Zapowiedź wydarzenia
(Kliknij na plakat, aby powiększyć)

W sobotę, 15 września do sanktuarium przyjadą kandydaci do bierzmowania z diecezji rzeszowskiej wraz ze swoimi rodzicami. O godz. 10.00 będą uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym, a później w Eucharystii, której głównym celebransem będzie bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. Nabożeństwo Nowenny do Matki Bożej Saletyńskiej zostanie odprawione o godz. 18.00, zaś po nim Droga krzyżowa. Mszy św. w wigilię Uroczystości Najświętszej Maryi Panny z La Salette o godz. 20.00 przewodniczyć będzie abp Edward Nowak z Rzymu. Po niej odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Saletyńskiej. O godz. 23.00 zostanie odmówiony różaniec w intencji pielgrzymów. Tradycyjną pasterkę maryjną o godz. 24.00 odprawi w bazylice jej kustosz ks. Roman Grądalski MS.

Kulminacyjnym dniem wrześniowego odpustu będzie niedziela, 16 września. O godz. 6.00 z bazylice zostaną odśpiewane godzinki. Mszę św. dziękczynną za 50 lat kapłaństwa odprawi o godz. 9.00 ks. Edward Woźniak MS, posługujący w Trzciance. Uroczystej sumie odpustowej o godz. 11.00, w intencji dziękczynnej za plony, będzie przewodniczył bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. Po sumie odbędzie się procesja eucharystyczna oraz poświęcenie wieńców dożynkowych. O godz. 14.30 będzie opowiadana historia zjawienia Matki Bożej na La Salette. Mszę św. o godz. 15.00 celebrował będzie ks. dr Jerzy Buczek, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Różaniec na dróżkach wokół placu sanktuaryjnego zostanie odmówiony o godz. 20.00. Odpust zakończy się apelem maryjnym o godz. 21.00.

Od czwartku do soboty o godz. 15.00 w bazylice odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej do godz. 17.30 jest możliwość osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. W czasie trwania odpustu wrześniowe Nabożeństwo do Matki Bożej Saletyńskiej odprawiane jest o godz. 17.30, zaś apel maryjny o godz. 21.00. Podczas wszystkich Mszy św. i nabożeństw wierni mogą skorzystać z sakramentu pojednania.

W tym roku Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu przeżywa 100. rocznicę pierwszego odpustu ku czci Maryi, która objawiła się w La Salette. Odbył się on 19 września 1912 r., w 66. rocznicę objawienia Matki Bożej. Wtedy sumę odpustową celebrował i wygłosił kazanie ks. Zygmunt Kwieciński, dziekan dekanatu Nowy Żmigród, w obecności okolicznych proboszczów i licznie zgromadzonych parafian z Dębowca. Cztery dni wcześniej, 15 września 1912 r. uroczyście otwarto i poświęcono dobudowaną do klasztoru pierwszą w Debowcu kaplicę pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Aktu poświęcenia dokonał również ks. Zygmunt Kwieciński, przy udziale licznego duchowieństwa. W kaplicy w ołtarzu głównym umieszczono obraz Matki Bożej Saletyńskiej, pędzla krakowskiej malarki Matyldy Meleniewskiej.

Szczegółowe informacje o wrześniowych uroczystościach znajdują się na stronie bazyliki w Dębowcu www.sanktuarium.saletyni.pl.

ks. Grzegorz Zembroń MS

SŁOWA KLUCZOWE