Kultura | rozrywka | edukacja

Spotkanie autorskie z „Babcią Grunią” w Trzcinicy

Lubelska bajkopisarka i ilustratorka, Edyta Zarębska, znana pod pseud. Babcia Grunia, 26 września br. odwiedziła najmłodszych czytelników w Trzcinicy. Spotkanie zorganizowane przez Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z/s w Szebniach odbyło się w Zespole Szkół w Trzcinicy.

Spotkanie autorskie z Babcią Grunią
© ARCHIWUM BIBLIOTEKI

Pisarka jest laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren, ogłoszonego przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, malarką, współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, obecnie współpracującą z wydawnictwem Publicat. Najbardziej znaną książką jest jej debiut „Opowieści babci Gruni” – kolorowo ilustrowane rymowanki, które przenoszą czytelnika w bajkowy świat zwierzątek. Inne równie popularne to m.in.: „Moje ulubione dobranocki”, „Antek i stara jabłonka”, „Zosia i fiołkowy kapelusz”.

W spotkaniu autorce towarzyszył mąż Robert, który przygotował oprawę muzyczną, czytał fragmenty bajek i wspólnie z dziećmi odśpiewał piosenkę o bibliotekach, napisaną wspólnie z żoną. Nie zabrakło też opowieści o książkach. Pani Edyta wyjaśniała słuchaczom jak udało jej się zrealizować pragnienie o byciu pisarką. Rozmowy o marzeniach i możliwości ich spełnienia wprowadziły wszystkich we wspaniały radosny nastrój, a żywiołowe występy pana Roberta wywołały u dzieci salwy śmiechu i burzę oklasków. Ciekawym punktem programu okazała się zabawa w zgadywanki. Babcia Grunia rysowała fragmenty swoich książkowych postaci, a zadaniem dzieci było odgadnąć kogo dany rysunek przedstawia.

Na zakończenie spotkania autorka podarowała maluchom kolorowanki ze swoim autografem.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Trzcinicy za pomoc w realizacji spotkania.

Agnieszka Jeleń

SŁOWA KLUCZOWE