Na drogach

Akcja „Znicz 2012”: policjanci na rzecz bezpieczeństwa odwiedzających groby bliskich

Już za kilka dni na drogach powiatu jasielskiego rozpoczną się policyjne działania pod kryptonimem „Znicz – 2012”. Akcja potrwa od 31 października do niedzieli 4 listopada. Tradycyjnie, jak co roku policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem odwiedzających groby bliskich.

Każdego roku w okresie Wszystkich Świętych panuje wzmożony ruch komunikacyjny. Dlatego w tym czasie priorytetem dla policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach, w szczególności w rejonach cmentarzy, kościołów i na głównych szlakach komunikacyjnych. W tych miejscach możemy spodziewać się większej liczby funkcjonariuszy niż zwykle. Będą oni pomagać uczestnikom ruchu drogowego, ale i wyciągać konsekwencje wobec tych, którzy popełniać będą wykroczenia, stwarzając zagrożenie na drogach. Policjanci szczególną uwagę zwrócą na najbardziej niebezpieczne zachowania kierowców m.in. kierowanie pojazdami po spożyciu alkoholu, przekraczanie dozwolonej prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie w pobliżu przejść dla pieszych.

Kolejnym priorytetem jest informowanie użytkowników ruchu drogowego w zakresie zmian w organizacji ruchu i najprostszej drogi dotarcia do cmentarzy.

Na terenie Jasła zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostaną w trzech miejscach:

Pierwsze przy cmentarzu komunalnym ul. Zielona – parkingi: Plac Targowy (bazar), ul. Kilińskiego i Farna.

· Na ul. Zielonej zostanie ustawiony znak nakazu jazdy prosto przez skrzyżowanie, na skrzyżowaniu z ul. Bartłomieja.
· Na ul. Kilińskiego zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy (obecnie ulica jednokierunkowa), z zakazem zatrzymywania się po obu stronach ulicy na odcinku od ul. Gołębiej do ul. Farnej.
· Na ul. Kilińskiego za skrzyżowaniem z ul. Farną obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się z tabliczką „Nie dotyczy osób niepełnosprawnych” – około 15 miejsc parkingowych.
· Na ulicy Gołębiej za skrzyżowaniem z ul. Modrzejewskiego obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się.

Zmiany w organizacji ruchu dotyczyć będą również dróg przy cmentarzu przy ul. Mickiewicza. Od skrzyżowania z ul. Kaczorowy do skrzyżowania z ul. Starowiejską będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po lewej stronie. Natomiast będzie możliwość parkowania pojazdów przy ul. Mickiewicza na drodze dojazdowej do Domu Pogrzebowego i na parkingu wewnętrznym cmentarza oraz po prawej stronie ulicy. Obok kaplicy cmentarnej zostaną wyznaczone miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Wybierających się na cmentarz przy ul. Gajowej na osiedlu Niegłowice informujemy, że postój pojazdów będzie możliwy na parkingu obok cmentarza i po prawej stronie ulicy. Około 10 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych wyznaczonych zostanie na terenie cmentarza.

Zmiany w organizacji ruchu wprowadzone zostaną na ul. Zielonej, Gołębiej, Mickiewicza i Kilińskiego od 31.10. 2012 r. (od godzin popołudniowych) do 02.11.2012 r.

Jednocześnie przypominamy o zakazie ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton w następujących terminach:
– 31 października (środa) w godzinach 18:00-22:00
– 1 listopada (czwartek) w godzinach 8:00 – 22:00.

Pamiętajmy również, że nie wszyscy wybierają się na cmentarz po to, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Tłok mogą próbować wykorzystać kieszonkowcy. Dlatego zachowajmy ostrożność.

Wszystkim wyjeżdżającym życzymy bezpiecznej podróży.

(KPP w Jaśle)

SŁOWA KLUCZOWE